Amenzi rutiere false trimise prin SMS românilor în numele sistemului e-Sigur

Amenzi rutiere false trimise prin SMS românilor în numele sistemului e-Sigur
Mulți români primesc SMS-uri frauduloase trimise în numele sistemului e-Sigur, prin care sunt îndemnați să plătească amenzi rutiere. Autoritățile avertizează că sunt tentative de fraudă și pot fi foarte grave.

Escrocii se folosesc de orice pentru a fura date personale și banii celor care nu sunt atenți. Noi tentative de fraudă au fost înregistrate în numele sistemului e-Sigur. Mulți români au primit mesaje prin care sunt anunțați să sunt buni de plată.

„Încălcarea regulilor de circulație a fost înregistrată și încărcată în sistemul inteligent de monitorizare” – așa sună un mesaj pe care mulți români l-au primit în ultimele săptămâni și care, sub aparența unei notificări din partea statului român cu privire la o amendă care trebuie plătită, ascunde de fapt o tentativă de înșelăciune sau furt de parole.

Hackerii se folosesc pentru a trimite aceste SMS-uri de sistemul de monitorizare inteligentă a traficului e-Sigur, care a fost montat pe principalele rute din țară pentru a preveni accidentele rutiere. Sistemul trimite automat amenzi șoferilor care încalcă regulile de circulație.

Doar că aici vorbim de o simplă escrocherie căreia nu trebuie să-i dăm curs. Aceste mesaje conțin deseori greșeli de exprimare, iar prefixul de la care sunt trimise este dubios. Autoritățile statului nu iau legătura cu șoferii prin intermediul unor astfel de SMS-uri, ci direct prin Poșta Română.

Aceste mesaje trebuie automat șterse, nu trebuie să introducem date personale sau să accesăm site-ul conținut în mesaj.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Felicitare Primăria Topoloveni

„Cu ocazia sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, le transmit tuturor celor care își sărbătoresc onomastica multă sănătate, bucurii și împliniri. Vă mulțumesc pentru implicarea în dezvoltarea comunității noastre și pentru că sunteți cetățeni de nădejde. La mulți ani tuturor!” Gheorghiță Boțârcă, primarul orașului Topoloveni

Citește mai mult...

Felicitare – Valerică Spirea, primarul comunei Poiana Lacului

“Sunt bucuros să adresez urările mele cele mai calde tuturor celor care pe 29 iunie, cu prilejul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, îşi aniversează ziua onomastică. Să aveţi parte de clipe minunate, bucurii şi fericire alături de familie şi de cei dragi! La mulţi ani!” Valerică Spirea, primarul comunei Poiana Lacului

Citește mai mult...

Felicitare – Gheorghe Stancu, Primarul Comunei Bascov

Dragi bascoveni, Cu ocazia sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, transmit din suflet un călduros La mulți ani! tuturor celor care își serbează astăzi ziua numelui. Vă doresc sănătate, liniște, bucurii alături de cei dragi și cât mai multe motive de împlinire. Această sărbătoare să vă aducă pace în suflet, curaj în fața provocărilor și […]

Citește mai mult...