
Investiţiile Primăriei Popeşti în modernizarea drumurilor comunale, cu finanţare prin programul Anghel Saligny, au început încă de anul trecut, iar primarul Ion Mihai spune că anul acesta vor fi finalizate. Lucrările de asfaltare continuă în 2024 pe pe strada Biserica Veche în satul Purcăreni și apoi lucrările se vor muta pe străzile Antenelor (sat Slobozia), respectiv Canalului (sat Popești).
Un alt obiectiv prioritar şi pentru primar, dar şi pentru comunitatea locală, mai ales cea formată din elevi, este legat de Şcoala Gimnazială ”Victor Țârcovnicu”. Primăria a reuşit să atragă fonduri europene pentru dotarea acestei şcoli cu mobilier nou pentru sălile de clasă, dar şi cu echipamente digitale, echipamente de laborator şi material didactice, în aşa fel încât procesul educational să dispună de tot cee ace are nevoie pentru elevi. Banii vin de la Uniunea Europeană, prin Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă.
Căminul cultural, aflat în plin process de construire va fi finalizat anul acesta. Primarul Ion Mihai are însă un obstacol de trecut, căci are nevoie de o sursă de finanţare pentru dotările necesare funcţionării acestui cămin. Se caută bani tot de la fondurile europene, căci construcţia în sine a fost finanţată din bugetul local şi din bugetul Consiuliului Judeţean Argeş.
Relocarea conductelor de alimentare cu apă de pe DJ 504, drumul care face legătura cu județul Teleorman, este o altă lucrare prioritară în anul 2024. Licitația pentru execuția lucrărilor este în desfășurare și acestea vor demara în timp scurt.



