
Astăzi este celebrată Ziua Constituţiei, iar cu prilejul acestui eveniment, deputatul PSD de Argeş, Simona Bucura Oprescu a transmis un mesaj special.
“În data de 8 decembrie, România aniversează Ziua Constituției.
Constituţia este actul fundamental prin care în România s-au pus bazele statului de drept și ale democrației constituționale, este actul nostru de identitate națională.
Constituția cuprinde principiile și normele fundamentale care se adresează, în egală măsură, autorităților statului și cetățenilor săi, asigurând echilibrul democratic şi garantând drepturile şi libertăţile cetăţenilor
Constituţia din 1991 a fost prima de după Revoluţia din decembrie 1989 şi a fost adoptată, în forma iniţială, în şedinţa Adunării Constituante din 21 noiembrie 1991.
După patru ani de la adoptarea Constituţiei României, la 13 noiembrie 1995, deputaţii au adoptat propunerea legislativă privind proclamarea ”Zilei Constituţiei României” pentru data de 8 decembrie. Plenul Senatului a aprobat, la 5 decembrie 1995, iniţiativa legislativă a Camerei privind proclamarea ”Zilei Constituţiei României”.
Constituţia adoptată în 1991 a fost modificată şi completată prin Legea de revizuire a Constituţiei României nr. 429/2003. Aceasta a fost aprobată prin referendumul naţional din 18-19 octombrie 2003 şi a intrat în vigoare la data de 29 octombrie 2003”, a transmis deputatul PSD de Argeş, Simona Bucura Oprescu.



