Şcoala Militară de Maiştri Militari şi Subofiţeri a Forţelor Terestre “BASARAB I”, Piteşti la ceas aniversar

Şcoala Militară de Maiştri Militari şi Subofiţeri a Forţelor Terestre “BASARAB I”, Piteşti la ceas aniversar. A împlinit astăzi 160 de ani de activitate.

Şcoala Militară de Maiştri Militari şi Subofiţeri a Forţelor Terestre “BASARAB I” a împlinit astăzi 160 de ani de activitate. În întreaga sa istorie, instituția de învățământ a pregătit mii de cadre militare.
La ceremonia militară organizată cu această ocazie, din partea Consiliului Județean Argeș a participat vicepreședintele Adrian Dumitru Bughiu, alături de reprezentanți ai eșaloanelor superioare – general de brigadă Liviu Marian Mazilu, șeful Direcției logistică a Statului Major, și colonelul Sorin Ştefan, şeful structurii de Personal și Mobilizare din Statul Major al Forţelor Terestre, ai administrației publice locale, comandanți de unități, personal și elevi ai școlii.
“La acest eveniment istoric am participat alături de colegii mei Cornel Popescu, manager Muzeul Județean Argeș, și Iustin Dejanu, manager al Muzeului Golești. Este un lucru deosebit pentru învățământul militar argeșean. Am deplină încredere că, în continuare, Şcoala Militară de Maiştri Militari şi Subofiţeri a Forţelor Terestre “BASARAB I” va onora tradiția și renumele de care se bucură” – Adrian Dumitru Bughiu, vicepreședinte Consiliul Județean Argeș.
Vicepreședintele Adrian Dumitru Bughiu a primit din partea conducerii unității “Placheta aniversară – 160 de ani”. La rândul său, vicepreședintele CJ Argeș a oferit “Diploma de excelență” Şcolii Militare de Maiştri Militari şi Subofiţeri a Forţelor Terestre “BASARAB I”, în semn de recunoaștere a contribuției aduse la ridicarea prestigiului învățământului militar.
Cu această ocazie a fost dezvelită și o placă aniversară dedicată împlinirii a 160 de ani.
Şcoala Militară de Maiştri Militari şi Subofiţeri a Forţelor Terestre “BASARAB I”, Piteşti are o bogată tradiţie în învăţământul militar românesc, pregătind numeroase generaţii de maiştri militari, subofiţeri şi specialişti din Forţele Terestre, fiind purtătoare a valorilor şi moştenirii cultural-educative a şcolilor de formare a maiştrilor militari şi subofiţerilor care au precedat-o. Aici s-au format mii de maiştri militari şi subofiţeri şi a perfecţionat pregătirea altor câteva mii, pregătire a căror calitate a fost apreciată pe plan naţional şi internaţional – în teatrele de operaţii militare.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Felicitare – Cornel Trîncă, primarul comunei Popești

Consiliul Local și Primăria Popești, urează cele mai calde gânduri şi urări de sănătate, fericire, bucurii şi împliniri tuturor cetățenilor comunei ce poartă numele Sfinților Petru și Pavel! La mulți ani! Cornel Trîncă, primarul comunei Popești

Citește mai mult...

Felicitare Georgel Burcea , primarul comunei Râca

Cele mai calde gânduri şi urări de sănătate, fericire, bucurii şi împliniri. Să fiți sănătoși și fericiți în fiecare moment al vieţii voastre. La mulţi ani,tuturor cetățenilor comunei ce poartă numele Sfinților Apostoli Petru și Pavel! Georgel Burcea, Primar comuna Râca

Citește mai mult...

Felicitare -Doru Dragu primarul comunei Recea

Doresc să transmit tuturor celor care astăzi îşi sărbătoresc ziua onomastică urările mele de sănătate şi mult spor în tot ceea ce îşi propun să ducă la îndeplinire. Fie ca Sfinții Apostoli Petru și Pavel să îi ocrotească! La mulţi ani! Doru Dragu primarul comunei Recea

Citește mai mult...