Moș Nicolae a venit la Complexul de 3 Locuințe Protejate Băbana

Astăzi, Moș Nicolae a venit la cei 22 de beneficiari de la Complexul de 3 Locuințe Protejate din Băbana. Deschis în acest an, noul complex al DGASPC Argeș oferă condiții deosebite persoanelor cazate aici.
Președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, vicepreședintele C.J. Argeș, Adrian Dumitru Bughiu, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului reprezentată de consilier preot Puiu Diaconescu și colegii săi, Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități – președinte Mihai Tomescu, secretar general Alexandru Gheorghișor, director general Petre Dinică, primarul comunei Băbana, Bebe Ivan, și directorul general al DGASPC Argeș, Tatiana Eftime, au fost mesagerii Moșului și au oferit darurile.
Împreună, gazdele și musafirii, au cântat colinde în jurul brazilor frumoși împodobiți.
“Pe lângă condițiile deosebite, de fiecare dată când am venit aici am simțit atmosfera familială. DGASPC Argeș, prin acest centru, este un exemplu de bună practică la nivel național. De aceea, astăzi oferim câte o Diplomă de Excelență, conducerii C.J. Argeș, Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, primarului comunei Băbana și conducerii DGASPC Argeș și centrului Băbana, implicați în bunăstarea acestor oameni” – Mihai Tomescu, președinte Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități.

“Suntem aici împreună cu oameni aleși. Oameni aleși înseamnă oameni care pun sufletul pentru binele beneficiarilor. Cu binecuvântare de la Înalt Prea Sfinția Sa Calinic, întotdeauna am răspuns pozitiv invitațiilor primite. Relația noastră cu DGASPC Argeș este una veche, reprezentanții Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului au vizitat toate centrele. Nu vom uita că aici sunt niște oameni care ne așteaptă de fiecare dată” – consilier preot Puiu Diaconescu.

Adrian Bughiu: Aici este o muncă de echipă. Fie că vorbim despre echipa de la Consiliul Județean, fie că vorbim despre echipa de la DGASPC, a fostm pot spune, o rețetă a succesului. Să dea Dumnezeu să continuăm la fel!

Bebe Ivan: Mă bucur că ați revenit la noi în comună. Am avut emoții, însă, căci a căzut un copac peste niște fire de curent electric și nu am avut lumină. A trebuit să sun peste tot să spun că la noi ajunge azi un om cu rang de ministru. Vă dați seama cum ar fi fost să fi stat acum fără curent electric? Vă rog să prindeți în bugetul pentru anul viitor și un generator!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Patru zile de sărbătoare la Mioveni! Orașul celebrează 541 de ani de istorie cu spectacole, cros, festival coral și evenimente religioase

Patru zile de sărbătoare la Mioveni! Orașul celebrează 541 de ani de istorie cu spectacole, cros, festival coral și evenimente religioase Mioveniul intră în sărbătoare la final de iunie. Primarul Aurel Costache a anunțat oficial programul Zilelor Orașului Mioveni 2026, eveniment care se va desfășura în perioada 26–29 iunie și care marchează 541 de ani […]

Citește mai mult...

Salubritate 2000 SA: În atenția abonaților casnici din municipiul Pitești!

Salubritate 2000 SA: În atenția abonaților casnici din municipiul Pitești! ​ Săptămâna aceasta se colectează deșeurile din sticlă – Conform Graficului de colectare a deșeurilor reciclabile pentru abonații casnici din municipiul Pitești! ​ Exemple de deșeuri din sticlă: ambalaje din sticlă de la băuturi răcoritoare/alcoolice/apă, borcane din sticlă (fără capac), ambalaje din sticlă de la […]

Citește mai mult...
accident

Accident pe A1, între Pitești și Curtea de Argeș! Două mașini implicate, pompierii au intervenit de urgență

Accident pe A1, între Pitești și Curtea de Argeș! Două mașini implicate, pompierii au intervenit de urgență Traficul pe Autostrada A1, pe sensul Pitești – Curtea de Argeș, a fost perturbat în urma unui accident rutier în care au fost implicate două autoturisme. La locul evenimentului au fost mobilizate forțe importante de intervenție. Pompierii au […]

Citește mai mult...