Moment emoționant la Consiliul Județean Argeș

După 43 de ani din viață petrecuți în Biblioteca Județeană “Dinicu Golescu”, dintre care 18 ani ca manager, Mihail Octavian Sachelarie a ieșit la pensie.
💢Momentul a fost marcat astăzi la Consiliul Județean Argeș. Cu ocazia acestui eveniment, Mihail Octavian Sachelarie a primit felicitările și mulțumirile președintelui Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, vicepreședintelui Adrian Dumitru Bughiu, directorului Direcției Cultură, Turism și Tineret, Roxana Stoenescu, și directorilor instituțiilor de cultură.
👉“Îmi face o deosebită plăcere să fiu aproape de omul cu care am colaborat mulți ani. Noi vrem să vă mulțumim cu sinceritate pentru tot ceea ce ați făcut pentru cultura argeșeană și, în special, pentru Biblioteca Județeană. Să aveți pensie lungă și îmi doresc să continuăm colaborarea și să realizați și alte proiecte alături de instituțiile noastre de cultură” – Ion Mînzînă, președinte C.J. Argeș.
👉“Ați spus într-un interviu că ați scris o declarație de dragoste adresată Bibliotecii Județene. Am putea spune că ați făcut mai mult decât atât: ați trăit și v-ați dedicat viața profesională Bibliotecii Județene „Dinicu Golescu”. Realmente, vorbim de o viață de om în slujba cărților. Ați asigurat o continuitate importantă la conducerea acestei instituții, 18 ani, o situație pe care nu prea o mai întâlnim astăzi. Vă asigurăm de tot respectul nostru și suntem convinși că veți continua să faceți parte din peisajul cultural argeșean” – Adrian Dumitru Bughiu, vicepreședinte C.J. Argeș.
👉„O viață întreagă am dedicat-o sociologiei și bibliotecii. Fără dragostea de a face ceva nu poți performa. Avem niște instituții de cultură serioase care trebuie duse mai departe. Până la urmă cultura aduce foarte repede imagine, iar cultura de elită poate aduce și bani. Împreună am realizat multe lucruri frumoase și de calitate pentru cultura din județul nostru. Sunt onorat că am lucrat împreună și o să mai lucrăm dacă acest lucru se mai dorește” – Mihail Octavian Sachelarie.
✅Președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, i-a înmânat “PLACHETA DE EXCELENȚĂ” pentru întreaga activitate pusă în slujba Bibliotecii Județene “Dinicu Golescu”, a culturii argeșene și naționale.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Deschiderea stagiunii estivale 2026, la Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir”

Deschiderea stagiunii estivale 2026, la Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir” Filarmonica Pitești deschide joi, 25 iunie, stagiunea estivală 2026 cu un concert vocal-simfonic „The time of my life” susținut de orchestra simfonică a instituției, soliștii Adina Sima, Andrei Tomescu, Alex Pîrvu și naista Mădălina Lupu. Concertul va avea loc de la ora 19.00, la Teatrul […]

Citește mai mult...

Apă Canal anunță oprirea furnizării apei potabile în comuna Uda în data de 23 iunie 2026

Apă Canal anunță oprirea furnizării apei potabile în comuna Uda în data de 23 iunie 2026 Societatea Apă Canal 2000 SA Pitești va executa marți 23 iunie 2026, între orele 8 – 22, lucrări de igienizare rezervoare de înmagazinare apă din stația de pompare și spălare rețea – sistem Chirițești, comuna Uda. În intervalul orar […]

Citește mai mult...

Gimnastele de la Centrul Cultural Pitești, din nou pe podium!

Gimnastele de la Centrul Cultural Pitești, din nou pe podium! Sportivele de la Cercul de Gimnastică al Centrului Cultural Pitești, sub îndrumarea antrenoarei Nicoleta Andrei, au participat sâmbătă, 20 iunie, la Concursul Național de Gimnastică pentru Toți și Gimnastică Acrobatică – „Cupa Gym Buftea”, organizat de Primăria Buftea în parteneriat cu Federația Română de Gimnastică. […]

Citește mai mult...