Moaștele Sfintei Mironosițe Maria Magdalena vor fi duse în pelerinaj la Pitești de la Mănăstirea Pantocrator

Credincioșii din municipiul Pitești vor avea posibilitatea să se închine la moaștele Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, aduse de la Mănăstirea Pantocrator din Episcopia Alexandriei și Teleormanului, în perioada 20-24 mai 2026.

Evenimentul va avea loc cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, la Biserica „Așezământul Sfinții Împărați și Sfântul Ierarh Nectarie” din Pitești, situată pe strada Gheorghe Lazăr nr. 20, în zona Ceair – „Bazar Ruși”.

Aducerea sfintelor moaște are loc cu ocazia hramului închinat Sfinților Împărați Constantin și Elena, ocrotitorii municipiului Pitești.

Potrivit anunțului publicat de Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, racla cu moaștele Sfintei Maria Magdalena va rămâne spre închinare timp de cinci zile, oferind credincioșilor posibilitatea de a participa la slujbele și manifestările religioase organizate cu acest prilej.

Moaștele Sfintei Mironosițe Maria Magdalena sunt aduse de la Mănăstirea Pantocrator, unul dintre cele mai cunoscute așezăminte monahale din sudul țării, unde sunt păstrate spre cinstire numeroase sfinte moaște.

În ultimii ani, Mănăstirea Pantocrator a devenit un important loc de pelerinaj, găzduind numeroase evenimente religioase și aduceri de moaște din țară și din străinătate.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Întreruperea furnizării apei potabile în comuna Cocu, începând cu data de 9 iunie 2026

Societatea Apă Canal 2000 SA aduce la cunoștință că începând de astăzi 9 iunie 2026, de la ora 9, furnizarea apei în comuna Cocu este întreruptă, fiind afectați utilizatorii din satele Cocu Vale, Făcălețești, Greabănu și parțial Răchițele de Jos. „Oprirea furnizării apei este necesară deoarece forajul de apă potabilă a fost inundat în urma […]

Citește mai mult...

Vești bune despre Laboratorul de Radioterapie din Pitești

Vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Marius Nicolaescu, a efectuat astăzi o nouă vizită pe șantierul viitorului Laborator de Radioterapie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Pitești, alături de echipa de proiect, antreprenor, dirigintele de șantier și reprezentanții spitalului, pentru a verifica stadiul lucrărilor. Investiția, aflată la aproximativ 70% grad de realizare, reprezintă un pas important pentru […]

Citește mai mult...

PERCHEZIȚII EFECTUATE DE POLIȚIȘTII SERVICIULUI DE INVESTIGARE A CRIMINALITĂȚII ECONOMICE ARGEȘ, ÎN CADRUL OPERAȚIUNII JUPITER

PERCHEZIȚII EFECTUATE DE POLIȚIȘTII SERVICIULUI DE INVESTIGARE A CRIMINALITĂȚII ECONOMICE ARGEȘ, ÎN CADRUL OPERAȚIUNII JUPITER În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române, la data de 9 iunie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Argeș au pus în executare […]

Citește mai mult...