Moaștele Sfintei Mironosițe Maria Magdalena vor fi duse în pelerinaj la Pitești de la Mănăstirea Pantocrator

Credincioșii din municipiul Pitești vor avea posibilitatea să se închine la moaștele Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, aduse de la Mănăstirea Pantocrator din Episcopia Alexandriei și Teleormanului, în perioada 20-24 mai 2026.

Evenimentul va avea loc cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, la Biserica „Așezământul Sfinții Împărați și Sfântul Ierarh Nectarie” din Pitești, situată pe strada Gheorghe Lazăr nr. 20, în zona Ceair – „Bazar Ruși”.

Aducerea sfintelor moaște are loc cu ocazia hramului închinat Sfinților Împărați Constantin și Elena, ocrotitorii municipiului Pitești.

Potrivit anunțului publicat de Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, racla cu moaștele Sfintei Maria Magdalena va rămâne spre închinare timp de cinci zile, oferind credincioșilor posibilitatea de a participa la slujbele și manifestările religioase organizate cu acest prilej.

Moaștele Sfintei Mironosițe Maria Magdalena sunt aduse de la Mănăstirea Pantocrator, unul dintre cele mai cunoscute așezăminte monahale din sudul țării, unde sunt păstrate spre cinstire numeroase sfinte moaște.

În ultimii ani, Mănăstirea Pantocrator a devenit un important loc de pelerinaj, găzduind numeroase evenimente religioase și aduceri de moaște din țară și din străinătate.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

„RomânIA de la Argeș”, un succes cultural ce a adus laolaltă tradiția, eleganța și identitatea românească

Evenimentul „RomânIA de la Argeș”, organizat de Centrul „Doina Argeșului” la Muzeul Județean Argeș, cu prilejul Zilei Universale a Iei și al sărbătorii Sânzienelor, a transformat tradiția într-o veritabilă sărbătoare a identității și valorilor românești. Manifestarea a adus în prim-plan frumusețea portului popular autentic, într-un cadru special, unde eleganța costumului tradițional s-a împletit armonios cu […]

Citește mai mult...

Gentea: La primărie, tradiția și munca merg mână în mână

Ca în fiecare an, Primăria Pitești celebrează Ziua Universală a Iei iar toate doamnele și domnișoarele din instituție poartă azi, cu mândrie, cămașa tradițională românească. „24 iunie – zi cu dublă semnificație pentru români: Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul și Ziua Universală a Iei, în sărbătoarea Sânzienelor! La primărie, tradiția și munca merg mână în mână. […]

Citește mai mult...

Adrian Bughiu: „Ia românească este un simbol al patrimoniului cultural și al legăturii dintre trecut și prezent”

Ziua Universală a Iei și sărbătoarea Sânzienelor au fost marcate la Pitești prin evenimentul „RomânIA de la Argeș”, organizat de Consiliul Județean Argeș, Centrul „Doina Argeșului”, la Muzeul Județean Argeș. Evenimentul a reunit oficialități, oameni de cultură, reprezentanți ai mediului economic, sportivi și personalități din mass-media, care au participat la o defilare de costume populare […]

Citește mai mult...