Ion Mînzînă: Candidez pentru un nou mandat pentru că am construit o ECHIPĂ extrem de eficientă

Ion Mînzînă, președintele PSD Argeș și al Consiliului Județean Argeș, a fost solicitat, la Antena 3 Pitesti, să explice de ce și-a exprimat dorința de a candida pentru un nou mandat la președinția Consiliului Județean Argeș.

”Eu spun că nu numai eu, ci întreaga echipă pe care o avem acum vom continua pe acest drum, desigur, cu voia cetățenilor din Argeș.

De ce? Pentru că am construit o ECHIPĂ extrem de eficientă în cei trei ani și două luni de când conducem județul la Consiliul Judetean Arges

Se trage linie pentru exercițiul financiar care s-a încheiat și pot spune că județul Argeș NU a ratat niciun proiect pe fonduri europene din cele pe care le-am început. Sigur, sunt și voci critice, unele au în spate interese pur politice, altele necunoaștere.

Avem însă o certitudine: NU am pierdut fonduri europene! Acest lucru mă determină să cred că în noul exercițiu financiar vom avea rezultate și mai bune.

Și, dacă vorbim despre dezvoltarea Argeșului, atunci noile provocări sunt date chiar de exercițiul financiar european 2021 – 2027, pentru că de abia anul acesta sumele alocate din lumea Europeană pe anumite axe vor fi licitate. Noi suntem cu arma la picior, cum se spune, încercăm să obținem cât mai multe proiecte europene, așa cum am făcut-o de fiecare dată în ultimii 6 – 7 ani.

Sigur, ne vom preocupa în continuare de drumurile județene.

Noi ne propunem să atragem fonduri de 60 de milioane de euro, deși la nivelul întregii regiuni de dezvoltare Sud Muntenia, deci pentru toate județele din regiune, sunt disponibile 200 de milioane de euro. Deci aproape O TREIME din întreaga sumă. Noi avem toate documentele pregătite pentru accesarea acestor fonduri, să vedem însă ce procent putem aloca. Dar, repet, suntem pregătiți pentru aceste investiții și sperăm să rămânem din nou în topul județelor din țară.”, a declarat Ion Mînzînă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

A căzut regina, tremură curtea! Alina Gorghiu, debarcată de la șefia PNL Argeș. Ce se fac acum orfanii politici ai sinecurilor?

A căzut regina, tremură curtea! Alina Gorghiu, debarcată de la șefia PNL Argeș. Ce se fac acum orfanii politici ai sinecurilor? S-a rupt vraja la PNL Argeș! Alina Gorghiu, până mai ieri regina absolută a liberalilor argeșeni, a fost schimbată de la conducerea filialei cu senatorul Mihai Coteț și, ca tabloul să fie complet, a […]

Citește mai mult...

Cristian Gentea: lucrările Apă Canal pornesc pe ultimul lot din proiectul de extindere și reabilitare a rețelelor din Pitești

Cristian Gentea: lucrările Apă Canal pornesc pe ultimul lot din proiectul de extindere și reabilitare a rețelelor din Pitești Primarul municipiului Pitești, Cristian Gentea, a participat la ședința de deschidere a lucrărilor pentru ultimul lot din proiectul de extindere și reabilitare a rețelelor de apă și canalizare din oraș. Edilul a precizat că a avut […]

Citește mai mult...
DACIA Sandero 2020 main

Se lucrează deja la Dacia Sandero electrică

Se lucrează deja la Dacia Sandero electrică În cadrul unui eveniment de prezentare a evoluției uzinei Renault din Tanger, Maroc, mai mulți oficiali ai grupului francez, printre care Christian Stein, directorul de comunicare al grupului și directorul general al Renault Group Maroc, Mohamed Bachiri, au vorbit despre producția actuală a acesteia și, mai ales, despre […]

Citește mai mult...