Gentea, veste bună pentru piteșteni: Suntem cu un pas mai aproape de realizarea Stadionului “Nicole Dobtrin”

Veste bună pentru piteșteni! Stadionul “Nicolae Dobrin” este unul dintre cele 12 proiecte semnificative din țară care primesc finanțare anul acesta. Guvernul a adoptat hotărârea în ședința de joi.

”Știu că mulți dintre piteșteni așteptați cu nerăbdare construirea noului stadion „Nicolae Dobrin” și înțeleg perfect dorința suporterilor de a vedea acest proiect finalizat cât mai repede. În același timp, sunt conștient de dificultățile bugetare cu care se confruntă întreaga țară și de constrângerile financiare impuse de Guvern în acest an complicat.

Cu toate acestea, am o veste bună: Guvernul României a aprobat un set de criterii clare pentru prioritizarea investițiilor din 2025, iar noul stadion al Piteștiului este pe lista principalelor proiecte ale Companiei Naționale de Investiții! Pe lângă arena „Gheorghe Hagi” din Constanța, și stadionul nostru a fost inclus în această etapă de finanțare, ceea ce înseamnă că suntem cu un pas mai aproape de realizarea acestui obiectiv major.

Concret: la propunerea Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Guvernul a aprobat, în ședința de ieri, 13 februarie, două acte normative care stabilesc criterii transparente și echitabile pentru prioritizarea obiectivelor de investiții pe parcursul anului 2025.
S-a aprobat repartizarea creditelor bugetare pe domenii de investiții, adică o prioritizare în funcție de importanța obiectivelor, conform procentelor stabilite.
C.N.I. are în derulare 12 proiecte de investiții semnificative, iar pe lista Notei de Fundamentare publicate, pe pozițiile 9 și 10 se regăsesc și cele două mari obiective de investiții din infrastructura sportivă românească:
– Construire stadion „Gheorghe Hagi”, Str. Primăverii, nr. 2-
municipiul Constanța, județul Constanța
– Construire stadion „Nicolae Dobrin”, Str. Nicolae Dobrin, nr. 10, municipiul Pitești, județul Argeș.

Știu că unii sunt sceptici sau chiar critici la adresa acestui proiect și, din păcate, nu lipsesc nici comentariile răutăcioase sau jignitoare. Dar, indiferent de aceste atacuri, eu rămân optimist și hotărât să merg înainte! Vom avea un stadion modern, așa cum merită Piteștiul, și vă asigur că vă voi ține la curent cu fiecare etapă a acestui proces.

Așadar, celor care preferă să comenteze negativ, le spun doar atât: timpul ne va demonstra că Piteștiul poate avea un stadion de top! Eu îmi fac treaba și nu mă las descurajat.“, transmite Cristian Gentea.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Incendiu de locuință în comuna Berevoești

Incendiu de locuință în comuna Berevoești Pe parcursul nopții, pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din comuna Berevoești, satul Berevoești. La locul solicitării au intervenit trei autospeciale de stingere cu apă și spumă, precum și un echipaj SMURD. La sosirea forțelor de intervenție, incendiul se manifesta generalizat […]

Citește mai mult...

Accident pe autostrada A1, în Argeș. Cinci persoane au fost rănite

Un accident rutier produs joi dimineață pe autostrada A1, în județul Argeș, s-a soldat cu rănirea a cinci persoane, după ce un autoturism și un microbuz au intrat în coliziune. Echipajele de intervenție au acordat îngrijiri medicale victimelor la fața locului, iar patru dintre acestea au fost transportate la spital pentru investigații suplimentare. Potrivit informațiilor […]

Citește mai mult...

Primarul Dan Stroe a premiat cele mai longevive cupluri!

Momente emoționante astăzi la Primăria Bradu, acolo unde edilul Dan Stroe a premiat cele mai longevive cupluri. Astfel, cuplurile care au împlinit 50 de ani de căsătorie neîntreruptă au fost premiate de către edilul comunei Bradu. „Astăzi am avut deosebita bucurie de a celebra cuplurile din comuna Bradu care au împlinit 50 de ani de […]

Citește mai mult...