Elevii de gimnaziu și primar, excluși de la navetă

Transportul gratuit pentru elevi a devenit un privilegiu, nu un drept universal. Odată cu aplicarea așa-numitei „legi Bolojan”, doar liceenii vor mai beneficia automat de naveta gratuită, în timp ce copiii din ciclul primar și gimnazial vor avea acces la acest sprijin doar în cazuri excepționale.

Începând cu anul școlar 2025-2026, doar liceenii vor beneficia automat de gratuitate pentru transportul rutier județean și interjudețean, între localitatea de domiciliu și cea în care învață, potrivit Edupedu.

Proiectul de hotărâre publicat de Ministerul Educației modifică și completează HG nr. 810/2023. În document se arată că „pentru transportul public rutier județean și interjudețean se asigură elevilor de nivel liceal care sunt școlarizați în altă localitate decât cea de domiciliu, pentru cheltuielile de transport dus-întors, pe durata cursurilor școlare.”

Elevii din ciclul primar și gimnazial vor primi transport gratuit doar în două situații speciale:

dacă nu pot fi școlarizați în localitatea de domiciliu;
dacă sunt înscriși la o școală specială sau vocațională din altă localitate.
Astfel, gratuitatea, care anterior era prevăzută pentru toți elevii, a fost restrânsă doar la anumite categorii. Schimbarea vine după ce articolul 83 din Legea Educației a fost modificat, în acord cu Legea Bolojan.

În prezent, elevii de liceu care fac naveta rămân principalii beneficiari, iar cei din ciclul primar și gimnazial vor primi transport gratuit doar în cazurile excepționale stabilite de lege.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

„RomânIA de la Argeș”, un succes cultural ce a adus laolaltă tradiția, eleganța și identitatea românească

Evenimentul „RomânIA de la Argeș”, organizat de Centrul „Doina Argeșului” la Muzeul Județean Argeș, cu prilejul Zilei Universale a Iei și al sărbătorii Sânzienelor, a transformat tradiția într-o veritabilă sărbătoare a identității și valorilor românești. Manifestarea a adus în prim-plan frumusețea portului popular autentic, într-un cadru special, unde eleganța costumului tradițional s-a împletit armonios cu […]

Citește mai mult...

Gentea: La primărie, tradiția și munca merg mână în mână

Ca în fiecare an, Primăria Pitești celebrează Ziua Universală a Iei iar toate doamnele și domnișoarele din instituție poartă azi, cu mândrie, cămașa tradițională românească. „24 iunie – zi cu dublă semnificație pentru români: Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul și Ziua Universală a Iei, în sărbătoarea Sânzienelor! La primărie, tradiția și munca merg mână în mână. […]

Citește mai mult...

Adrian Bughiu: „Ia românească este un simbol al patrimoniului cultural și al legăturii dintre trecut și prezent”

Ziua Universală a Iei și sărbătoarea Sânzienelor au fost marcate la Pitești prin evenimentul „RomânIA de la Argeș”, organizat de Consiliul Județean Argeș, Centrul „Doina Argeșului”, la Muzeul Județean Argeș. Evenimentul a reunit oficialități, oameni de cultură, reprezentanți ai mediului economic, sportivi și personalități din mass-media, care au participat la o defilare de costume populare […]

Citește mai mult...