
Simona Bucura-Oprescu: Nu vânzării companiilor strategice românești!
Legea privind protejarea comnpaniilor statului a fost adoptată ieri de Camera Deputaților, cameră decizională.
”Este o lege pe care am inițiat-o împreună cu alți colegi parlamentari social-democrați. Am votat fiind sigură că #România trebuie să-și apere companiile de stat profitabile, așa cum face majoritatea statelor europene.
Prin acest vot am pus o frână de urgență în fața tentativei netransparente a Guvernului interimar și ilegitim de a ceda în grabă și la prețuri subevaluate #companii cu rol esențial din sectoarele energetic, bancar sau de apărare.
Mesajul președintelui PSD Sorin Grindeanu este foarte clar: ”Când te gândești să vinzi CEC, RomGaz, TransGaz, Aeroportul București, Portul Constanța, Transelectrica, Hidroelectrica, toate aceste companii sunt pe plus, sunt companii profitabile, care aduc în fiecare an venituri și dividende la bugetul de stat. Să încerci să vinzi pe ultima sută de metri aceste companii, asta înseamnă de fapt să furi toată cămara”.
Mulțumim, Daniel Catalin Zamfir, atât pentru elaborarea proiectului, cât și pentru preocuparea constantă ca această #lege să devină realitate!
Detalii privind conținutul și parcursul legislativ al PL-x 376/2026 – Proiectul de Lege privind unele măsuri pentru protejarea intereselor naţionale în activitatea economică – puteți găsi în comentarii.”, a declarat Simona Bucura-Oprescu.



