Este tot mai mare numărul oamenilor care au nevoie de a fi asistaţi medical sau de a beneficia de servicii de asistenţă, pe fondul îmbătrânirii populaţiei şi a gradului de ocupare a celor tineri. Presiunea este tot mai mare şi numărul ofertelor este destul de redus. Un nou centru de timp Complex de 3 locuinţe protejate şi centru de zi a fost inaugurat astăzi în comuna Băbana, într-un cadru natural sănătos şi foarte plăcut. Centrul se află în subordinea DGASPC Argeş şi a fost realizat la cele mai înalte standarde pentru ca cei care vor beneficia de cele 24 de locuri nou create să aibă parte de toate condiţiile. De altfel, noul centru pare a fi un adevărat hotel, fiind mobilat şi utilat cu tot ce e nevoie pentru oamenii cu dizabilităţi, inclusiv elemente de cult atât de necesare pentru moralul acestor oameni în nevoie, dar şi cărţi, tablouri şi foarte multe flori.
Toate aceste condiții se găsesc la noul Complex de 3 Locuințe Protejate și Centru de Zi, din comuna Băbana, un proiect realizat de Consiliul Județean Argeș și Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Argeș, cofinanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operațional 2014-2020, în valoare totală de peste 4.000.000 de lei, din care peste 1.400.000 lei contribuţie proprie.
24 de persoane adulte cu dizabilități, dezinstituționalizate din cadrul Centrului de Îngrijire și Asistență Pitești, rezidente ale locuințelor protejate.
6 persoane adulte cu dizabilități neinstituționalizate din comuna Băbana și din localitățile limitrofe, care sunt în grija familiei sau trăiesc independent și care vor beneficia, alături de beneficiarii locuințelor protejate, de serviciile centrului de zi.
“Aici este rezultatul muncii unor oameni care au visat la o realizare de tipul acesta. În anul 2018, în vechea structură a Consiliului Județean Argeș, împreună cu distinșii colegi județeni, indiferent de culoarea politică, am înțeles că trebuie să ne aducem micul nostru aport la mai binele celor care sunt în suferință. Eu le mulțumesc pe această cale pentru tot ceea ce s-a întâmplat la momentul respectiv și le mulțumesc și actualilor consilieri județeni care sunt alături de noi la acest eveniment. Aici este și munca depusă de acest colectiv al DGASPC Argeș, de toți oamenii aceștia care au înțeles că trebuie să-și aducă aportul la ceea ce spuneam înainte, grija aceasta față de oamenii care trăiesc câteodată o dramă pe care mai greu o înțelegem. Cu cât suntem mai aproape de ei, cu cât sufletele noastre vibrează alături de ei, cu atât cred că Dumnezeu ne dă și nouă o dorință mai mare de a fi alături de oamenii care trec prin suferință. Lumea aceasta pe care o construim împreună sperăm să fie o lume mai bună, pentru că numai așa ne demonstrăm menirea pentru funcțiile pe care le avem, efemere la un moment dat în viața noastră. Cred că lucrurile acestea trebuie să devină o permanență și o normalitate prin ceea ce trebuie să facem de aici încolo!” – Ion Mînzînă, președinte Consiliul Județean Argeș.
Vă mulțumesc pentru că astăzi ați dat importanță acestui eveniment pentru conștientizarea serviciilor publice pentru o calitate mai bună, aduse în mijlocul comunităților. Mai avem încă trei proiecte de acest gen în derulare, unul în Ciofrângeni și două în Tigveni. Intenționăm astfel să reușim dezinstituționalizarea a 94 de persoane cu dizabilități de la Centrul de Îngrijire prin Terapie Ocupațională (CITO) Tigveni” – Tatiana Eftime, director general DGASPC Argeș.
„Este un moment important nu numai datorită faptului că se finalizează un proiect, ci mai ales datorită faptului că acolo unde există voință politică, putință profesională, dar și sprijinul Agenției de Dezvoltare Regională Sud Muntenia, un alt partener deosebit al județului Argeș, putem avea astfel de exemple de succes precum este acesta de astăzi, de la Băbana, care arată că societatea românească poate avea grijă de cei cu nevoi speciale. Din păcate, această grijă se manifestă prin insule izolate, pentru că sunt puține locuri în România ca cel de aici. Și mi-aș dori să încercăm ca și pe următorul exercițiu financiar european, dar și pe următoarele proiecte ale administrației centrale și locale din România, să găsim resurse de multiplicare a unor astfel de exemple prin care să avem satisfacția că societatea românească chiar oferă servicii de calitate cetățenilor” – Simona Bucura Oprescu, deputat de Argeș.
Alături de primii locatari ai acestor locuințe, au mai fost prezenți: Marius Cristian Puiu – administratorul public al județului, Nicolae Pavelescu – deputat de Argeș, Ciprian Neculăescu și Bogdan Miciunescu – subprefecții ai județului Argeș, Bebe Ivan – primarul comunei Băbana, consilieri județeni, conducerile DSP Argeș și A.J.P.I.S. Argeș.
