Primele blocuri reabilitate energetic prin PNRR, la Pitești!

Primele blocuri reabilitate energetic prin PNRR, la Pitești!

Primăria Municipiului Pitești anunță finalizarea primelor lucrări de renovare energetică a blocurilor de locuințe, realizate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta C5 – Valul Renovării, Axa 1 – Schema de granturi pentru eficiență energetică și reziliență în clădiri rezidențiale multifamiliale.

Astăzi, 29 ianuarie 2025, a avut loc recepția lucrărilor de reabilitare energetică la primele două blocuri din municipiu, incluse în proiectul de investiții „Renovare energetică clădiri rezidențiale multifamiliale: Bl. 33, 35 – Bd. I.C. Brătianu”:
1. Bl. 33 – Bd. I.C. Brătianu:
• Executant: SC MENTOR BUILDING SRL, cu terț și subcontractant SC SEIRA RAV AUTOMATIC SRL;
• Valoare contract: 2.243.150 de lei (TVA inclus);
2. Bl. 35 – Bd. I.C. Brătianu:
• Executant: SC MENTOR BUILDING SRL, cu terț și subcontractant SC SEIRA RAV AUTOMATIC SRL;
• Valoare contract: 2.840.530 de lei (TVA inclus).

Obiectivele proiectului:

Prin aceste investiții, sunt vizate:
✔ Reducerea consumului de energie și creșterea eficienței energetice în clădirile de locuințe;
✔ Diminuarea emisiilor de gaze cu efect de seră, contribuind la protecția mediului;
✔ Promovarea utilizării surselor regenerabile de energie;
✔ Îmbunătățirea condițiilor de confort și siguranță pentru locatari;
✔ Reducerea costurilor de întreținere pentru cetățeni.

Lucrările realizate:

Principalele intervenții efectuate la cele două blocuri includ:
Reabilitarea termică a sistemelor de încălzire și furnizare a apei calde;
Montarea sistemelor alternative de producere a energiei electrice și termice pentru consum propriu (surse regenerabile de energie);
Modernizarea sistemelor de climatizare și ventilare pentru asigurarea calității aerului interior;
Reabilitarea și modernizarea instalațiilor electrice și a iluminatului din clădiri;
Implementarea unui sistem de management energetic integrat;
Montarea sistemelor inteligente de umbrire pentru reducerea consumului de energie în sezonul cald;
Pregătirea clădirilor pentru soluții smart și modernizarea sistemelor tehnice;
Instalarea stațiilor de încărcare pentru vehicule electrice, conform prevederilor Legii nr. 372/2005 privind performanța energetică a clădirilor;
Amenajarea unei stații de încărcare rapidă pentru vehicule electrice (peste 22kW, cu două puncte de încărcare).

Finalizarea acestor lucrări marchează un pas semnificativ în ce privește modernizarea infrastructurii rezidențiale din Pitești și alinierea orașului la standardele europene de eficiență energetică.
Prin accesarea fondurilor PNRR, Primăria Municipiului Pitești continuă să investească în dezvoltarea durabilă a orașului, având ca obiectiv principal creșterea calității vieții pentru toți piteștenii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Deschiderea stagiunii estivale 2026, la Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir”

Deschiderea stagiunii estivale 2026, la Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir” Filarmonica Pitești deschide joi, 25 iunie, stagiunea estivală 2026 cu un concert vocal-simfonic „The time of my life” susținut de orchestra simfonică a instituției, soliștii Adina Sima, Andrei Tomescu, Alex Pîrvu și naista Mădălina Lupu. Concertul va avea loc de la ora 19.00, la Teatrul […]

Citește mai mult...

Apă Canal anunță oprirea furnizării apei potabile în comuna Uda în data de 23 iunie 2026

Apă Canal anunță oprirea furnizării apei potabile în comuna Uda în data de 23 iunie 2026 Societatea Apă Canal 2000 SA Pitești va executa marți 23 iunie 2026, între orele 8 – 22, lucrări de igienizare rezervoare de înmagazinare apă din stația de pompare și spălare rețea – sistem Chirițești, comuna Uda. În intervalul orar […]

Citește mai mult...

Gimnastele de la Centrul Cultural Pitești, din nou pe podium!

Gimnastele de la Centrul Cultural Pitești, din nou pe podium! Sportivele de la Cercul de Gimnastică al Centrului Cultural Pitești, sub îndrumarea antrenoarei Nicoleta Andrei, au participat sâmbătă, 20 iunie, la Concursul Național de Gimnastică pentru Toți și Gimnastică Acrobatică – „Cupa Gym Buftea”, organizat de Primăria Buftea în parteneriat cu Federația Română de Gimnastică. […]

Citește mai mult...