Ziua Mondială a Donatorului de Sânge, la Pitești!

Ziua Mondială a Donatorului de Sânge, la Pitești!
Astăzi, 14 iunie, la Centrul de Transfuzie Sanguină Pitești, se desfășoară campania de donare de sânge, organizată cu ocazia Zilei Mondiale a Donatorului de Sânge.
Reprezentanți ai executivului Primăriei Pitești, alături de cei ai Consiliului Județean și ai orașului Mioveni, participă la acțiunea menită să încurajeze piteștenii care doresc să ajute sau chiar să salveze o altă viață, prin donarea de sânge.
În măsura în care starea de sănătate ne permite să facem acest gest, este recomandat să donăm sânge periodic, contribuind astfel la diminuarea deficitului de sânge pe care spitalele îl semnalează permanent, în România. Donatorii sunt răsplătiți pentru efortul lor prin bonuri de masă și o zi liberă plătită, pe lângă beneficiile pentru sănătate pe care le implică acest demers.
Ziua donatorului se celebrează în întreaga lume, motivul fiind creșterea gradului de conștientizare asupra importanței și necesității donării voluntare de sânge. Totodată, este și un prilej pentru a le mulțumi donatorilor pentru prețiosul dar pe care îl fac pentru a salva vieți, încurajându-i deopotrivă să doneze pe cei care încă nu au donat sânge.
Donarea de sânge este un act generos, solidar și responsabil! Împreună salvăm vieți!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

La mulți ani, Dan Stroe! Primarul comunei Bradu, unul dintre cei mai performanți edili din Argeș, sărbătorește ziua de naștere

La mulți ani, Dan Stroe! Primarul comunei Bradu, unul dintre cei mai performanți edili din Argeș, sărbătorește ziua de naștere Publicația contraataculargesului.ro îi transmite un sincer „La mulți ani!” domnului Dan Stroe, primarul comunei Bradu, cu ocazia zilei sale de naștere. Aflat la conducerea uneia dintre cele mai dezvoltate localități din județul Argeș, Dan Stroe […]

Citește mai mult...

Anunț important: Programul mijloacelor de transport în perioada vacanței de vară a elevilor

Având în vedere perioada de vacanță a elevilor, Publitrans 2000 informează publicul călător că, începând cu data de 22 iunie, circulația autobuzelor pe liniile urbane din municipiul Pitești se va desfășura conform programului specific zilelor de vacanță. Programul de circulație al liniilor metropolitane rămâne nemodificat, acestea urmând să funcționeze după orarul obișnuit. Programul de circulație […]

Citește mai mult...

A fost predat amplasamentul pentru modernizarea DJ 732 C Bughea de Jos – Malu – Godeni

Joi, 18 iunie 2026, a fost predat amplasamentul pentru începerea lucrărilor aferente obiectivului de investiții: „Modernizare DJ 732 C Bughea de Jos – Malu – Godeni, km 7+165 – km 8+913”, accesat prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”. Investiția vizează modernizarea unui tronson important de drum județean situat pe raza comunelor Bughea de Jos […]

Citește mai mult...