Situație de urgență în comuna Bălilești din cauza unei firme care exploatează lemn din proprietatea statului

Ocolul Silvic Aninoasa a aprobat exploarea a 3700 metri cubi de lemn din fondul forestier al statului doar pentru anul 2023. Firma care a câștigat acest aviz de exploare de la Ocolul Silvic Aninoasa s-a apucat vitejeşte de treabă şi umblă pentru scoaterea tuturor avizelor. Singura cale de a scoate lemnele din pădure este strada Valea Priboii din Bălileşti.
Oamenii care locuiesc pe strada cu pricina, pe lângă drumul rupt de alți exploatatori s-au trezit și cu casele crăpate. Acum, auzind că este vorba de aproape 4 000 de metri cubi de lemn care vor trece zi și noapte prin fața porților lor, s-au mobilizat au făcut plângeri și dosare cu fotografii ale caselor afectate.
Plângerile au ajuns pe masa primarului, Victor Cătălin Turturică, care a şi început demersurile pentru a găsi calea de a stopa aceste prejudicii produse de firmele exploatatoare. A fost întrunit Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă, a fost înştiinţată Prefectura Argeş şi Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă. Primarul Turturică a făcut şi o expertiză de specialitate cu privire la starea drumului Valea Priboii, care a fost degradat din cauza transportului de mare tonaj. Prima măsură luată, după toate demersurile enunţate, a fost ca primăria să facă de urgenţă o solicitare către Compania Naţională de Investiţii pentru a include drumul Valea Priboii în finanţare pentru reabilitare de consolidare cu structură carosabilă.
Primarul a mai făcut un pas important în direcţia protejării acestui drum comunal și a caselor oamenilor, venind în Consiliul Local cu proiect de hotărâre prin care se fie interzisă circulaţia autovehiculelor cu masa mai mare de 8 tone pe Valea Priboii, până la reabilitarea drumului.Proiectul a fost votat în unanimitate de consilierii prezenți în această seară la ședința CL iar Cătălin Turturică a tras o concluzie dureroasă, de care sigur se lovesc mulți primari din țară și anume statul încasează din exploatări forestiere atunci tot statul ar trebui să plătească pagubele produse de tirurile încărcate cu lemne.
Sperăm ca acum creat acest precedent, toți primarii să riposteze și să le pună frână rechinilor forestieri.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Senatorul Mihai Coteț preia conducerea interimară a PNL Argeș

În urma hotărârii adoptate astăzi de Biroul Permanent Național al Partidului Național Liberal privind schimbarea conducerii organizației județene din Argeș, filiala are o nouă conducere interimară. Funcția de președinte interimar al PNL Argeș a fost preluată de senatorul Mihai Coteț, care ocupă și funcția de vicepreședinte al Senatului. Schimbarea de la vârful organizației județene vine […]

Citește mai mult...

Anunț important al primarului comunei Moșoaia, Adrian Frîntură

Adrian Frîntură,primarul comunei Mosoaia,informează cetățenii că, în colaborare cu Salubris S.A., va organiza o nouă campanie de colectare a deșeurilor biodegradabile. Acțiunea este programată pentru 2 iulie 2026, iar ridicarea deșeurilor se va face direct din fața gospodăriilor, în sistem „din poartă în poartă”.

Citește mai mult...

Are loc a II-a etapă de înscrieri la creșele publice din municipiul Pitești

Are loc a II-a etapă de înscrieri la creșele publice din municipiul Pitești Conform prevederilor Ordinului Ministerului Educației și Cercetării nr. 3707/21.04.2026, în perioada 24-29.06.2026 are loc etapa a II -a de înscrieri la creșele publice din municipiul Pitești pe locurile rămase vacante după prima etapă de înscriere, pentru copiii cu vârste cuprinse între 3 […]

Citește mai mult...