Radu Perianu – agendă personală, folosindu-se de funcția de Prefect

Camera de Comerţ şi Industrie Argeş a organizat, vineri 11.02.2022, o dezbatere în cadrul căreia au fost ridicate mai multe probleme care privesc mediul de afaceri.

La eveniment au participat oameni de afaceri, politicieni de la toate partidele – ce să mai, doar lume bună.

Din partea PNL, au participat prefectul Radu Perianu și senatorul Dănut Bica.

Ore întregi s-au dezbătut teme importante, care preocupă mediului de afaceri, subiecte concrete, aplicate la situația economică actuală. A fost o dezbatere, vie, complexă, obiectivă – motiv pentru care îl felicităm pe domnul Caval.

La scurt timp, pe siteul PNL Argeș a fost postată declarația domnului prefect Radu Perianu care a afirmat

– ATENȚIE!!! –

”În discuţiile pe care le-am avut cu oamenii de afaceri din Argeş am înţeles că ei şi-ar dori nu să le dea cineva ceva, ci să nu le ia. Aici mă refer la impozitarea forţei de muncă dar și la alte aspecte legate de fiscalitate.”

Cu alte cuvinte – să fie bine, ca să nu fie rău.

Păi dacă atât ați ințeles dumneavoastră domnule Radu Perianu – reprezentantul Guvernului în teritoriu – adică, NIMIC CONCRET, slabe speranțe să se rezolve ceva. Vai de noi ….

Puteți să ne spuneți ce demers ați făcut (sau veți face, măcar acum forțați de noi) către Executiv, în urma concluziilor trase???

Ar fi păcat să luați în bășcălie asemenea acțiuni, evenimente.

Oamenii de afaceri au ridicat niște probleme expuse în mod precis, din competența Executivului așa că spuneti-ne ce ați făcut CONCRET dumneavoastră, ca reprezentant al Guvernului, pentru rezolvarea problemelor ridicate (în afară de poze și propagandă politică)?

Odată ați vorbit și dumneavostră despre altceva decât COVID și ne-ați arătat ce puteți.

Pe temele importante, majore – sunteți varză.

De scumpiri, nu vorbiți?

Ia explicați-le dumneavostră – reprezentantul Guvernului în teritoriu – cum să facă, argeșenii, față tuturor acestor scumpiri (energie electrică, gaze, alimente, bunuri de larg consum s.a.m.d.).

Despre aceste subiecte trebuie să vorbiți în fiecare zi, să vă apărați Guvernul, ministrii PNL – asta dacă nu aveți o agendă politică personală și urmăriți doar să vă faceți imagine bună, din poziția de Prefect.

Primarii, când ies pe stradă, sunt asaltați de cetățeni, dau socoteală și explicații pe aceste teme grave, își apără partidul, iar dumneavoastră nici măcar din spatele calculatorului nu puteți vorbi despre aceste aspecte? Vă e teamă că vă înjură lumea și vă șifonați imaginea???

O dezbatere pe marginea situației economice când veți organiza – din poziția de reprezentant al Guvernului în teritoriu???

Luptați pentu PNL, nu pentru imaginea dumneavoastră, personală. Așa vă veți eschiva timp trei ani de zile, până la Parlamentare?

Hai, curaj, puneți partidul pe primul loc, înaintea interesului personal.

În concluzie, dragi antreprenori, dragi argeșeni, sunteți pe cont propriu – să nu aveți așteptări de la reprezentantul Guvernului în teritoriu – scapă cine poate.

 

Steluța Chiriță

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

La mulți ani, Mioveni – 541 de ani de la prima atestare documentară!

Orașul Tinereții și al Dacia, cu o istorie de 541 de ani, trăiește în aceste zile o autentică atmosferă de sărbătoare. După debutul reușit al Zilelor Orașului Mioveni 2026, evenimentele au continuat sâmbătă cu momente speciale dedicate sportului, culturii și muzicii, reunind mii de participanți în centrul orașului. Festivitatea oficială a reunit autorități locale și […]

Citește mai mult...

Ion Mînzînă: La mulți ani Mioveni!

Zilele Orașului Mioveni 2026 au continuat și sâmbătă, 27 iunie. La eveniment a participat și Ion Mînzînă, președintele CJ Argeș, care a transmis un mesaj locuitorilor orașului: „La mulți ani Mioveni! Răspund de fiecare dată cu mare bucurie invitației primarului Aurel Costache și viceprimarului Ciprian Turlea de a fi alături de comunitatea din Mioveni. 🏙️ […]

Citește mai mult...

Deputata PSD Simona Bucura-Oprescu a fost aleasă astăzi în funcţia de preşedintă a Organizaţiei de Femei a Partidului Social Democrat la nivel naţional

Fostul ministru al Muncii, chestor al Camerei Deputaţilor, Simona Bucura Oprescu a fost votată de 443 dintre cele 447 de delegate care au fost prezente la conferinţa organizată la Palatul Parlamentului. Fostul ministru al Muncii, chestor al Camerei Deputaţilor, Simona Bucura Oprescu a fost votată de 443 dintre cele 447 de delegate care au fost […]

Citește mai mult...