Peste 100 de noi cazuri Covid în Argeș

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 5.953 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 879 mai puțin decât în ziua anterioară. 688 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba51.7171187,47
2.Arad65.8561377,96
3.Argeș72.3451245,87
4.Bacău59.276612,33
5.Bihor78.7581164,75
6.Bistrița-Năsăud28.918482,84
7.Botoșani34.797352,44
8.Brașov103.3671697,59
9.Brăila30.294554,75
10.Buzău38.922715,98
11.Caraș-Severin28.696816,18
12.Călărași24.777384,11
13.Cluj149.10267712,15
14.Constanța110.9422498,13
15.Covasna18.790523,49
16.Dâmbovița50.247653,99
17.Dolj68.7522056,79
18.Galați60.961864,38
19.Giurgiu27.378735,58
20.Gorj21.244282,76
21.Harghita21.008161,58
22.Hunedoara54.8671546,72
23.Ialomița26.371374,99
24.Iași105.8162304,87
25.Ilfov113.64723113,54
26.Maramureș48.760542,40
27.Mehedinți20.972484,11
28.Mureș60.4402086,26
29.Neamț44.583301,83
30.Olt37.2131015,73
31.Prahova94.1602047,76
32.Satu Mare31.537412,10
33.Sălaj25.769283,52
34.Sibiu73.79918510,84
35.Suceava56.793481,33
36.Teleorman32.598925,05
37.Timiș142.4513219,96
38.Tulcea20.100152,33
39.Vaslui35.288502,48
40.Vâlcea39.529735,26
41.Vrancea25.405432,71
42.Mun. București510.87897319,24
43.Din străinătate**4.1023
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

3.505*

280
TOTAL2.754.7305.953

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

TSD Poiana Lacului, gest de solidaritate pentru o familie afectată de incendiu

Astăzi tinerii social-democrați din Poiana Lacului au participat la „Târgul Toamnei”, organizat de Școala Gimnazială Nr. 1 Poiana Lacului, în parteneriat cu Primăria comunei, condusă de primarul Valerică Spirea. Alături de Ioana Făcăleață, fost prefect al județului Argeș, prim-vicepreședintă OFSD Argeș și secretar general adjunct al Organizației Femeilor Social Democrate la nivel național, membrii TSD […]

Citește mai mult...

Primarul Valerică Spirea, alături de cei mai mici cetățeni ai comunei Poiana Lacului, la Târgul Toamnei

Școala Gimnazială Nr. 1 Poiana Lacului, în parteneriat cu Primăria Poiana Lacului, a organizat „Târgul Toamnei”, eveniment care a reunit elevi, profesori, părinți și invitați. Manifestarea a avut ca scop promovarea tradițiilor de toamnă, stimularea creativității și dezvoltarea spiritului antreprenorial în rândul copiilor. Prezent la eveniment, primarul comunei Poiana Lacului, Valerică Spirea, și-a exprimat bucuria […]

Citește mai mult...

Consilierul USR Ștefan Roland-Oliver, criticat de cetățeni pentru modul în care a condus ședința Consiliului Local Mioveni

Modul în care consilierul local USR Ștefan Roland-Oliver a condus ședința ordinară a Consiliului Local Mioveni de joi, 15 octombrie 2026, a stârnit un val de comentarii critice în mediul online. Mai multe persoane care au urmărit transmisia în direct și-au exprimat nemulțumirea față de prestația președintelui de ședință, reproșându-i maniera de coordonare a dezbaterilor […]

Citește mai mult...