
Ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, a spus în cadrul unei dezbateri în Parlament că doreşte limitarea la cinci ani a dreptului de a lucra într-o ţară membră a Uniunii Europene. Ideea, care se pare a fost propusă și altor state, ar veni ca un șoc pentru milioane de români.
Teodorovici a mai spus că această măsură este necesară, în contextul în care există diferenţe mari între ţările din Vestul şi Estul continentului şi nu există o coeziune socială reală la nivel european. Ministrul a declarat că trebuie să existe un permis de muncă în toate statele membre UE, astfel ca angajaţii să fie obligaţi să migreze. Teodorovici spune că a propus măsura miniștrilor de Finanțe din Europa. „Eu am ridicat problema asta şi la nivelul colegilor mei, miniştri de finanţe din Europa. Poate e mai restrictivă sau de altă factură această măsură, dar asta este. Trebuie să învăţăm la nivel european că, cu cât o zonă devine mai săracă, alta devine mai bogată, dar undeva lucrurile se rup”, spune ministrul.
„Limitarea dreptului de a lucra în ce sens? Că iar o să văd ştiri că Teodorovici vrea să reformeze Europa. Nu domnule, permisul de muncă să fie acelaşi, ca şi timp, în toate statele. Nu mai ai voie, după primul permis, să-ţi reînnoieşti dreptul de muncă, ca să fii obligat să migrezi în Europa. Că aşa, dacă ajunge în Germania şi primeşte drept de muncă, nu o să se mai întoarcă în veci în Croaţia, România, de unde a plecat. Trebuie să fie discutată o astfel de măsură. Maximum 5 ani şi la revedere, te duci în altă ţară şi îţi cauţi loc de muncă”, a explicat Teodorovici.



