
Dacă până acum prefecții și subprefecții erau înalți funcționari publici, uite că peste noapte, ca să poată să-și numească oamenii din partid în funcții, fără să mai cârâie nimeni, ba că nu sunt funcționari publici, ba că fac politică, guvernul lui Câțu a trântit o ordonanță de urgență prin care se dă liber la politică în Prefecturi.
Și, uite așa, oricine poate fi prefect, cu condiția să aibă carnetul de partid în buzunar.
Măcar până acum era totuși un obstacol în calea politizării excesive a prefecturilor – obligația de a fi funcționar public.
Parcă PNL și USR urlau pe unde apucau că vor depolitizarea instituțiilor statului. Iată că era doar o lozincă, ca multe alte lozinci. Nu numai că nu depolitizează nimic. Le politizează și mai rău, scoțând ordonanțe de urgențe peste noapte nu în sprijinul populație, ci doar în sprijinul memebrilor de partid. Ăsta da liberalism!



