
Poliţiştii din cadrul Biroului de Combatere a Delictelor Silvice al Serviciului de Ordine Publică Argeş, precum şi poliţiştii celorlalte structuri au acţionat independent, sau împreună cu specialişti din cadrul Gărzii Forestiere Ploieşti, pentru combaterea tăierii, sustragerii şi comercializării ilegale de material lemnos. Au fost verificate trei societăţi comerciale, fără a fi constatate nereguli. Totodată au fost depistate 8 persoane cu vârste cuprinse între 20 şi 53 de ani, care au tăiat, deţinut sau transportat material lemnos pe drumurile publice fără respectarea regimului silvic.
Ca urmare a verificărilor efectuate, au fost aplicate 8 sancţiuni contravenţionale conform Legii 171/2010, în valoare totală de 24.000 de lei, totodată fiind confiscată cantitatea de aproximativ 12 de metri cubi material lemnos, care a fost predată ocoalelor silvice competente.
De exemplu, poliţiştii din cadrul Biroului de Combatere a Delictelor Silvice şi poliţiştii secției rurale Hârtieşti au depistat un bărbat de 31 de ani din Hârtieşti, care transporta material lemnos cu un autocamion pe raza comunei Davideşti, prezentând pentru control un aviz de însoţire emis pentru aproximativ 10 mc lemn de foc esenţă fag. În urma verificărilor s-a stabilit că materialul lemnos cu care era încărcat mijlocul de transport nu corespundea din punct de vedere cantitativ şi al esenţelor. Faţă de bărbat a fost luată măsura sancţionării contravenţionale cu amendă în valoare de 3.000 de lei, conform Legii 171/2010, iar materialul lemnos, în cantitate de 6,727 m.c. lemn foc, fag şi gorun, a fost confiscat şi predat reprezentanţilor Ocolului Silvic Ingleby.



