
Decizia guvernului liberal de a închide școlile, deși educația poate fi considerată problemă de siguranță națională, va afecta grav viitorul țării, căci generații formate din elevii de astăzi, vor reprezenta generațiile adulte și nepregătite de mâine.
Oricâte daune ar aduce țării, educația nu este prioritatea liberalilor, care nu se ocupă în prezent decât pe promisiuni goale de campanie făcute doar pentru a le asigura majoritatea în Parlament. Dacă minoritari fiind, liberalii au reușit să distrugă economia țării, să îndatoreze românii până la sufocare și să prăbușească sistemele de sănătate și de educație, nu e greu de imaginat ce-ar putea face având toată puterea în mâinile lor.
Nicoale Georgescu, candidatul PSD Argeș la alegerile parlamentare, insistă ca Guvernul Orban să ia de urgență măsuri pentru realuarea procesului educațional și solicită o dată exactă cu privire la redeschiderea școlilor în condiții de siguranță
„Din păcate, guvernanții ne iau drept naivi, iar un ultim exemplu vine de la Educație.
Noul secretar de stat responsabil cu învățământul preuniversitar, Sorin Ion, a declarat pentru Edupedu.ro că speră “ca lucrurile să se îndrepte în semestrul II și să se facă școala față în față”.
Vă dați seama? Tocmai în semestrul II…
Superiorii domnului au observat, însă, gafa făcută de acesta și imediat au încercat să dreagă busuiocul. Măcar așa, de ochii românilor și… înainte de alegeri.
“În conformitate cu prevederile ordinului de ministru nr. 5.972/8.11.2020, începând cu data de 9.11.2020 au fost suspendate, pentru o perioadă de 30 de zile, activitățile didactice care impun prezența fizică a preșcolarilor și elevilor în unitățile de învățământ preșcolar, primar, gimnazial, liceal și postliceal. Menționăm că, în funcție de evoluția situației epidemiologice care a generat decizia inițială de suspendare și de hotărârile Comitetului Național pentru Situații de Urgență, Ministerul Educației și Cercetării va analiza și stabili modalitățile de continuare a activităților din învățământul preuniversitar, iar opinia publică va fi informată în timp util” a transmis Ministerul Educației. Domnilor, mai exact, când se vor relua cursurile față în față? Până la urmă, informațiile transmise de domnul Sorin Ion sunt reale ori nu?Totuși, au venit din partea unui secretar de stat…
În altă ordine de idei, vă cer, așa cum ați găsit soluții pentru redeschiderea școlilor pentru vot, așa să o faceți și pentru reluarea activității educaționale.
Și cât mai urgent!” , precizează Nicolae Georgescu, candidatul PSD Argeș la alegerile parlamentare.



