
Se termină prima lună din acest an și guvernul liberalo-userist nu a reușit să dea României un buget. Instalat în mare grabă după alegerile parlamentare, principala preocupare a guvernului a fost ciondăneala pe funcții. Nici execuția bugetară pe 2020 nu a fost făcută publică de Guvernul Câțu deși data limită, 25 ianuarie, a expirat. Legile par a fi opțională pentru actuala coaliție de guvernare formată din două partide care se dovedesc a fi extrem de ipocrite.
Deputatul PSD de Argeș, Nicolae Georgescu trage un semnal de alarmă asupra situației dezastruoase pe care guvernul Câțu o menține în țară, situație care va afecta grav populația.
„Guvernanții încă nu au terminat de împărțit ciolanul, iar România nu are nici măcar un proiect de buget… 30 de zile ratate în guvernarea lui Florin Cîțu… Din păcate, vorbim de primele 30 de zile, pentru că așa vor fi și restul!
„De suferit vor avea românii: salariații – fie ei bugetari sau de la privat, elevii, pensionarii etc. Am observat acest lucru până acum: cei aflați la putere au înghețat salarii și sporuri, iar pe deasupra – nici măcar nu vor să mărească alocațiile și pensiile, așa cum trebuie!
Două lucruri țin să subliniez:
– în primul rând, în aceste 30 de zile irosite, liderii coaliției de guvernare încă nu au reușit să împartă funcțiile… Aceștia au negociat două săptămâni până să ajungă la formula de Guvern condus de Florin Cîțu, iar în următoarele 30 de zile n-au reușit să își împartă funcțiile din Guvern, agenții și alte posturi care le-ar reveni. Așadar, va mai trece mult timp până când puterea se va înțelege pe ciolan, deoarece, pe ei doar ciolanul îi interesează;
– în al doilea rând, Legea bugetului de stat este doar la nivel de discuții, iar România nici măcar nu are un proiect de buget.
Este incredibil, însă este adevărat! Când România fierbe, la propriu, când Sănătatea, Educația și Economia sunt în colaps, Cîțu și gașca sa nici măcar nu au pus pe foaie un proiect de buget. Oare unde vom ajunge cu acești incompetenți? Având în vedere că Legea bugetului trebuie întocmită de Guvern și ulterior trimisă spre adoptare în Parlament, acolo unde vor avea loc discuții aprinse pe subiect, cel mai devreme am putea avea buget în luna februarie.
De pierdut, cei care vor pierde, sunt românii, însă, cine sunt cei care vor răspunde apoi pentru toate aceste lucruri?!”, a transmis deputatul PSD, Nicolae Georgescu, pe pagina sa de Facebook.



