
Sâmbătă PNL Argeș a organizat pe scena sălii Filarmonicii Pitești ședința Comitetului de Coordonare Judetean. Comitetul de Coordonare Judetean este organul de conducere, decizie politica si organizatorica al PNL la nivelul judetului, din care fac parte : membrii Biroului Politic Judetean al PNL, primarii, viceprimarii, presedintii de organizatii locale, consilierii judeteni, parlamentarii si membrii alesi de catre Biroul Politic Local al PNL, dupa norma de reprezentare stabilita de catre BPJ al PNL. Sedinta a avut ca scop mobilizarea membrilor PNL Arges pentru campania electorala a alegerilor prezidentiale. În sală au fost prezenți 274 de liberali din cei 329 delegati, sedinta fiind declarata statutara.
Pe ordinea de zi a sedintei au fost: raportul de activitate al BPJ Arges pentru anul 2019, raport prezentat de catre presedintele filialei, Dl. Adrian Miutescu. Pe marginea raportului prezentat, au fost invitati sa intervina membrii partidului, ocazie cu care au luat cuvantul: Dl. Danut Bica – deputat PNL, primarii Nicolae Tarba si Nicolae Barbu, Dl. Cristian Mitrofan – vicepresedinte PNL Arges si Dna. Violeta Popa – membru.
Al doilea punct al ordinei de zi a fost prezentat de catre vicepresedintele PNL – Dl.Virgil Guran si de catre presedintele PNL Arges, Dl. Adrian Miutescu si a vizat modul de implicare al filialei PNL Arges in obtinerea rezultatelor bune la alegerile din acest an. Dl. Virgil Guran a luat in discutie evenimentele ce au generat tensiuni in interiorul organizatiei PNL Arges, care au fost discutate si analizate. Au fost invitati colegii sa-si exprime un punct de vedere, apoi s-a trecut la votul de incredere pentru Biroul Politic Judetean Arges.
Au votat pentru sustinerea actualului Birou Politic Judetean Arges un numar de 259 delegati, nu s-a înregistrat nici un vot împotrivă, si au fost înregistrate 15 abțineri.
Dl. Virgil Guran a atentionat ca, odata ce Comitetul de Coordonare Judetean Arges a dat un vot de incredere, daca se vor mai manifesta tensiuni in interiorul filialei, nejustificate, se vor lua masuri in conformitate cu prevederile statutare.
Toti cei prezenti: membrii Biroului Politic Judetean al PNL, primarii, viceprimarii, presedintii de organizatii locale, consilierii judeteni, parlamentarii si membrii alesi de catre Biroul Politic Local al PNL, s-au angajat la unitate si mobilizare pentru obtinerea unor rezultate bune in alegerile ce vor urma, incapand cu cele prezidentiale.



