Ziua Internațională a Iei, sărbătorită în avans la Bascov

În avanpremiera Zilei Internaționale a Iei, sărbătorită anual la data de 24 iunie, la Casa de Cultură „Adriana Trandafir” Bascov a avut loc un eveniment cultural deosebit, dedicat portului tradițional românesc și valorilor autentice ale folclorului național.
Manifestarea a reunit în sala de spectacole numeroase modele ale iei românești, fiecare purtând o poveste aparte, încărcată de simboluri, tradiție și emoție. Publicul a avut ocazia să admire frumusețea costumului popular și bogăția patrimoniului cultural românesc.
Primarul Gheorghe Stancu a transmis aprecieri organizatorilor și tuturor celor implicați în desfășurarea acestui eveniment, subliniind importanța păstrării și promovării tradițiilor românești.
Momentul central al evenimentului a fost recitalul susținut de Steliana Sima, care a oferit publicului o prestație artistică de excepție.
Programul artistic a fost completat de Ansamblul „Doina Bascovului”, alcătuit din soliști, rapsozi și dansatori, sub acompaniamentul orchestrei ansamblului.
Aplauze binemeritate au primit și membrii Ansamblului „Ciobănașul” din Corbii de Piatră, care au impresionat prin evoluția artistică.
Evenimentul organizat de Casa de Cultură „Adriana Trandafir” Bascov a reconfirmat interesul pentru valorile tradiționale românești și pentru promovarea patrimoniului cultural autentic.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Vicepreședintele Adrian Bughiu a deschis Adunarea Generală AIRF 2026 de la Abidjan și a promovat județul Argeș în fața liderilor francofoni

Francofonia economică și-a dat întâlnire la Abidjan, Coasta de Fildeș, în perioada 15-17 iunie 2026! În calitate de membru al Asociației Internaționale a Regiunilor Francofone (AIRF), județul Argeș a fost reprezentat la Adunarea Generală AIRF 2026 de o delegație condusă de vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Adrian Bughiu. Evenimentul a fost prezidat de Laurent Wauquiez, consilier […]

Citește mai mult...

Pitești – amendă de 2.000 de lei pentru depozitarea deșeurilor neregulamentar

Poliția Locală Pitești informează că, în data de 22.06.2026, în jurul orei 20:05, sistemul de supraveghere video amplasat pe strada Tudor Arghezi a înregistrat o persoană care a depozitat, dintr-un autovehicul, mai multe lăzi din plastic și un scaun, în afara platformei destinate colectării deșeurilor. În urma verificărilor efectuate, a fost stabilită identitatea persoanei implicate. […]

Citește mai mult...

Nouă etapă finalizată, în cadrul acțiunii de dezinsecție, la Pitești: 22 – 23 iunie 2026

Serviciul Public de Exploatare a Patrimoniului Municipiului Pitești a realizat lucrările programate, respectând graficul de dezisecție stabilit. Intervențiile s-au desfășurat in toate cartierele orașului, fiind extinse și pe străzi secundare, în parcări, spații verzi, parcuri și în cimitirul „Sfântul Gheorghe”, pentru a asigura eficiența maximă a acțiunii. Această etapă se înscrie în programul periodic de […]

Citește mai mult...