Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare împotriva COVID-19, medicul argeșean Valeriu Gheorghiţă, a declarat că autoritățile au definitivat lista cu bolile cronice în funcție de care se va realiza vaccinarea în etapa a II-a. Potrivit oficialului, lista va fi făcută publică la începutul săptămânii viitoare, este în acord cu OMS și s-a stabilit și după consultarea listelor aprobate în alte state europene.
Potrivit acestuia, bolile cronice cardiovasculare, diabetul zaharat, afecţiunile neurologice precum sindromul Down, obezitatea, afecţiunile cronice renale, pulmonare, imunodepresia, infecția cu HIV și SIDA, sunt o parte din bolile incluse pe listă.
În etapa 1 a campaniei de vaccinare au fost vizați angajații din spitale.
Oficialii estimează că etapa 2 a campaniei de vaccinare poate să înceapă din a doua jumătate a lunii ianuarie și va viza persoanele cu vârsta peste 65 de ani, angajați din sistemul de învățământ, persoanele cu anumite boli cronice, precum și angajați din activități esențiale ale statului.
În ceea ce priveşte etapa a treia de vaccinare, în care se va putea vaccina oricine, estimarea oficialilor este că va începe în aprilie.
Fostul ministru al Muncii, chestor al Camerei Deputaţilor, Simona Bucura Oprescu a fost votată de 443 dintre cele 447 de delegate care au fost prezente la conferinţa organizată la Palatul Parlamentului. Fostul ministru al Muncii, chestor al Camerei Deputaţilor, Simona Bucura Oprescu a fost votată de 443 dintre cele 447 de delegate care au fost […]
„Cu ocazia sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, le transmit tuturor celor care își sărbătoresc onomastica multă sănătate, bucurii și împliniri. Vă mulțumesc pentru implicarea în dezvoltarea comunității noastre și pentru că sunteți cetățeni de nădejde. La mulți ani tuturor!” Gheorghiță Boțârcă, primarul orașului Topoloveni
“Sunt bucuros să adresez urările mele cele mai calde tuturor celor care pe 29 iunie, cu prilejul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, îşi aniversează ziua onomastică. Să aveţi parte de clipe minunate, bucurii şi fericire alături de familie şi de cei dragi! La mulţi ani!” Valerică Spirea, primarul comunei Poiana Lacului