Transport cu autobuze electrice din 2024 între Mioveni și Davidești

Transport cu autobuze electrice din 2024 între Mioveni și Davidești

De anul trecut, orașul Mioveni și comuna Davidești au format Asociația de Dezvoltare Intracomunitară Trans Eco Miodav. Iar primul proiect de succes al Asociației este legat de transportul public local cu mijloace ecologice în Mioveni și comuna Davidești și asigurarea infrastructurii în acest sens pentru transportul verde. Practic, din primăvara lui 2024, transportul public între Mioveni și Davidești va fi făcut cu patru autobuze electrice, în cadrul proiectelor urmând a fi achiziționate și stații de încărcare. Finanțarea cumulată pentru cele două proiecte depășește 12,6 milioane lei, fiind asigurată prin fonduri din Planul Național de Redresare și Reziliență și de la bugetul de stat.

Primarul Ion Georgescu a dezvăluit că sunt la ora actuală în procedura de licitație privind achiziționarea celor patru autobuze electrice.

Din primăvara lui 2024, cele patru autobuze electrice vor începe să circule pe ruta Davidești-Mioveni și retur.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Matei Ilia Rădulescu, recital extraordinar de pian, la Filarmonica Pitești

Matei Ilia Rădulescu, recital extraordinar de pian, la Filarmonica Pitești Pianistul Matei Ilia Rădulescu vă dă întâlnire vineri, 26 iunie, de la ora 19:00, la Centrul Multifuncțional, la un recital extraordinar în care în afara compozițiilor marilor clasici va interpreta și piese care-i aparțin. În program: M. I. Rădulescu – „Adio”, „Balada mamei”, „Lullaby”, „An […]

Citește mai mult...

Senatorul Mihai Coteț preia conducerea interimară a PNL Argeș

În urma hotărârii adoptate astăzi de Biroul Permanent Național al Partidului Național Liberal privind schimbarea conducerii organizației județene din Argeș, filiala are o nouă conducere interimară. Funcția de președinte interimar al PNL Argeș a fost preluată de senatorul Mihai Coteț, care ocupă și funcția de vicepreședinte al Senatului. Schimbarea de la vârful organizației județene vine […]

Citește mai mult...

Anunț important al primarului comunei Moșoaia, Adrian Frîntură

Adrian Frîntură,primarul comunei Mosoaia,informează cetățenii că, în colaborare cu Salubris S.A., va organiza o nouă campanie de colectare a deșeurilor biodegradabile. Acțiunea este programată pentru 2 iulie 2026, iar ridicarea deșeurilor se va face direct din fața gospodăriilor, în sistem „din poartă în poartă”.

Citește mai mult...