Târg de Crăciun şi serbări de sfârşit de an în comuna Bălileşti

Spiritul Crăciunului, sărbătoarea bucuriei şi a speranţei, va coborî peste comuna Bălileşti , miercuri, 18 decembrie, când primăria şi şcolile deschid cea de-a doua ediție a Târgului de Crăciun. Manifestările se vor desfăşura în Căminul Cultural, începând cu ora 10.00 şi Primăria Bălileşti, gazda acestui eveniment va premia olimpicii comunei și câştigătorii concursului de oină, sportul naţional la României, în semn de respect şi preţuire pentru tot ceea ce reprezintă tradiţiile naţionale.
Elevii școlilor vor promova traditiile si mestesugurile romanesti, din zona Muscel, cu ocazia sărbătorii Craciunului si a Anului Nou, vor cofecționa globulețe, beteală și diverse bodoabe pentru sărbători.
În ziua de 19 decembrie , toate şcolile din comuna Bălileşti organizează serbările de sfârşit de an la care eroul principal va fi chiar Moş Crăciun, spre bucuria copiilor şi a părinţilor acestora. Serbările vor avea loc în căminele culturale din Băjeşti, Bălileşti, Poieniţa şi Şcoala Priboaia pentru ca toţi copiii din comună să primească darurile lui Moş Crăciun şi să se bucure de spiritul Crăciunului.

Salutare tuturor!
Pentru o cât mai bună informare este bine de știut că săptămâna viitoare, în ziua de miercuri, 18 decembrie, primăria Bălilești găzduiește TÂRGUL DE CRĂCIUN organizat de școlile din comuna Bălilești care va avea loc în Căminul Cultural Bălilești, începând cu ora 10:00
Primăria Bălilești va premia, cu această ocazie, olimpicii comunei noastre și câștigătorii concursului de OINĂ – sportul tradițional al României.
În ziua de joi, 19 decembrie, Școala Bălilești va organiza serbările de sfârșit de an în căminele culturale Băjești, Bălilești, Poienița și Școala Priboaia, serbări la care și-a anunțat prezența și MOȘ CRĂCIUN
Ambele activități se anunță a fi deosebit de atractive și o susținere a cât mai multor participanți ar fi o bucurie în plus pentru copiii noștri
!” transmite primarul Victor-Cătălin TURTURICĂ

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Ion Mînzînă, reales în Adunarea Eparhială și Adunarea Națională Bisericească

Președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă a fost reales deputat în Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului și deputat în Adunarea Național Bisericească. Din Argeș la Adunarea Național Bisericească sunt sunt aleși un preot, Ion Mînzînă și academicianul Gheorghe Păun.

Citește mai mult...

După caniculă, vine furtuna! Avertizările meteorologilor

Continuă perioada de instabilitate atmosferică ce va afecta zona de munte, Banatul, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei. Astfel, până diseară, ora 21:00, sunt așteptate averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni. Respectați recomandările! Amânați […]

Citește mai mult...

Astăzi, la Bascov, spectacol dedicat iei

Luni, 22 iunie 2026, ora 18:00, locuitorii comunei Bascov, și nu doar ei, sunt așteptați în sala de spectacole a Casei de Cultură a Comunei Bascov, pentru un spectacol inedit! În cadrul spectacolului „Ziua Iei. Expoziție Port Popular”, le puteți admira pe cursantele noului atelier de Modelling, de anul acesta! Intrarea este liberă. „Abia șteptăm […]

Citește mai mult...