Tangouri românești și argentiniene în interpretarea Analiei Selis, la Filarmonica Pitești

Tangouri românești și argentiniene în interpretarea Analiei Selis, la Filarmonica Pitești

Filarmonica Pitești organizează joi, 28 septembrie, de la ora 19.00, la Centrul Multifuncțional, concertul vocal-simfonic extraordinar susținut de orchestra simfonică a instituției, dirijor, Tiberiu-Dragoș Oprea, solistă, Analia Selis.

În program: La Cumparsita, Sub bacon eu ți-am cântat o serenadă, La última curda, Ce faci astă seara tu?, Absurdo, Nunuto, Romance de barrio, Zaraza, Pe boltă când apare luna, Milonga de mis amores, Habar n-ai tu, El Choclo, Nu se poate, Inimă, nu fi de piatră, Milonga de la anunciación, Sărută-mă! Aranjamentele sunt semnate de Julián Caeiro

Născut într-o familie de muzicieni, Tiberiu Dragoș Oprea este absolvent al Universităţii Naţionale de Muzică Bucureşti, Facultatea de Compoziţie, Muzicologie şi Pedagogie Muzicală, clasa dirijat orchestră, la clasa maestrului Ludovic Bács, absolvind şi cursurile de master. În prezent, este prim-dirijor al Filarmonicii Pitești, fiind cofondator al instituției, în 2007. A fost și este invitat permanent al Orchestrei de Cameră Radio, Teatrului Național de Operă și Balet Oleg Danovski din Constanța, Filarmonicii George Enescu din București, al filarmonicilor din Timișoara, Râmnicu-Vâlcea, Ploiești, Bacău, Craiova, Oradea, Brașov, Cluj-Napoca, Arad.

Originară din Argentina, cu cetățenie română, Analia Selis este una dintre cele mai exotice şi mai apreciate voci din peisajul muzical românesc. Este absolventă a Universității de Muzică din San Miguel de Tucumán (Diploma de educatoare de muzică, 1998) și a Longy School of Music din Boston (Diploma in Vocal Performance, 2002). La un an de la stabilirea în România (2004), câștigă locul al III – lea la Festivalul Internațional de la Brașov „Cerbul de Aur”, unde a reprezentat Argentina. Devenind extrem de cunoscută în lumea muzicii latino-pop din România, participă la emisiuni, înregistrează materiale pentru radio și televiziune și cântă pe cele mai reprezentative scene ale țării. Dintre proiectele sale menționăm: „Vă place Tango?” (împreună cu violoncelistul Răzvan Suma și chitaristul argentinian Julio Santillan), „Tango Simfonic” (tango aranjat pentru orchestră de cameră, pian și voce, unde a colaborat cu cele mai importante filarmonici din țară). În prezent, continuă să promoveze tangoul argentinian atât în România, cât și în Europa, fiind invitată în Lituania, Elveția si Cehia.

Biletele pot fi procurate de la casa de bilete a instituției și de pe www.bilete.ro, prețul unuia fiind de 50 de lei sau 40 de lei în funcție de categoria locului. Pentru elevi și studenți un bilet costă 12,50 lei, respectiv 10 lei, iar pentru pensionari, 25 de lei, respectiv 20 lei.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Primarul Cristian Gentea: toate intrările în Pitești vor fi modernizate și aduse la un standard exemplar

Primarul Cristian Gentea: toate intrările în Pitești vor fi modernizate și aduse la un standard exemplar Primarul municipiului Pitești, Cristian Gentea, anunță că toate intrările în oraș vor fi modernizate și transformate în zone reprezentative pentru municipiu. Edilul a prezentat drept exemplu intrarea în Pitești de pe Calea Drăgășani, care a fost deja amenajată și […]

Citește mai mult...

Intervenție de urgență pe A1, după un accident cu două autoturisme: patru copii, printre victime

Intervenție de urgență pe A1, după un accident cu două autoturisme: patru copii, printre victime Momente tensionate pe Autostrada A1, pe sensul Pitești – Curtea de Argeș, acolo unde două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier care a mobilizat importante forțe de intervenție. La sosirea echipajelor de salvare, pompierii au descoperit două persoane blocate […]

Citește mai mult...

Deschiderea stagiunii estivale 2026, la Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir”

Deschiderea stagiunii estivale 2026, la Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir” Filarmonica Pitești deschide joi, 25 iunie, stagiunea estivală 2026 cu un concert vocal-simfonic „The time of my life” susținut de orchestra simfonică a instituției, soliștii Adina Sima, Andrei Tomescu, Alex Pîrvu și naista Mădălina Lupu. Concertul va avea loc de la ora 19.00, la Teatrul […]

Citește mai mult...