Sute de apeluri 112 referitoare la urși, gestionate de jandarmii argeșeni în luna iulie

Sute de apeluri 112 referitoare la urși, gestionate de jandarmii argeșeni în luna iulie

În luna iulie, jandarmii argeșeni au gestionat peste 160 de apeluri la 112, care reclamau prezența urșilor în gospodării sau în alte zone populate din județul Argeș.

Apelurile au fost gestionate în zeci de localități rurale și urbane din județul Argeș, după cum urmează: Albești, Aninoasa, Arefu, Berevoești, Brăduleț, Budeasa, Bughea de Sus, Cepari, Cetățeni, Cicănești, Ciofrângeni, Corbeni, Corbi, Coșești, Cotmeana, Dâmbovicioara, Davidești, Dîrmănești, Domnești, Drăganu, Dragoslavele, Godeni, Hârtiești, Lerești, Mălureni, Mărăcineni, Micești, Câmpulung, Curtea de Argeș, Pitești, Mușătești, Nucșoara, Rucăr, Schitu Golești, Șuici, Tigveni, Țițești, Valea Iașului, Valea Mare Pravăț.

În peste 40 de situații au existat și pagube materiale, iar în majoritatea cazurilor urșii au fost găsiți la fața locului, fiind alungați de patrulele de jandarmerie. De asemenea, în cele mai multe cazuri a fost constituită comisia de intervenție, conform O.U.G. 81/2021.

Pentru cetățenii care se află în tranzit pe Transfăgărășan, precum și pentru turiștii din zonele de camping sau cei care fac drumeții montane, jandarmii argeșeni fac următoarele recomandări:

– NU hrăniți animalele sălbatice! – Le învățați să caute hrană de la oameni și devin un pericol constant.
– NU vă apropiați de urși pentru poze sau filmări! – Un urs poate părea calm, dar reacția sa poate fi imprevizibilă.
– Evitați deplasările singuri, mai ales seara sau în zone izolate.
– Depozitați corect gunoiul și nu lăsați mâncare la îndemână.
– Dacă vedeți un urs, păstrați distanța, NU fugiți și sunați imediat la 112.

Interacțiunea necorespunzătoare cu animalele sălbatice poate avea urmări grave atât pentru oameni, cât și pentru natură.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Ion Mînzînă, reales în Adunarea Eparhială și Adunarea Națională Bisericească

Președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă a fost reales deputat în Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului și deputat în Adunarea Național Bisericească. Din Argeș la Adunarea Național Bisericească sunt sunt aleși un preot, Ion Mînzînă și academicianul Gheorghe Păun.

Citește mai mult...

După caniculă, vine furtuna! Avertizările meteorologilor

Continuă perioada de instabilitate atmosferică ce va afecta zona de munte, Banatul, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei. Astfel, până diseară, ora 21:00, sunt așteptate averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni. Respectați recomandările! Amânați […]

Citește mai mult...

Astăzi, la Bascov, spectacol dedicat iei

Luni, 22 iunie 2026, ora 18:00, locuitorii comunei Bascov, și nu doar ei, sunt așteptați în sala de spectacole a Casei de Cultură a Comunei Bascov, pentru un spectacol inedit! În cadrul spectacolului „Ziua Iei. Expoziție Port Popular”, le puteți admira pe cursantele noului atelier de Modelling, de anul acesta! Intrarea este liberă. „Abia șteptăm […]

Citește mai mult...