Sindicatele din administraţie se vor afla în grevă japoneză

Aargesprefectura

Sindicatele din administraţie se vor afla în grevă japoneză

Membrii mai multor sindicate din sectorul administraţiei publice se vor afla, joi, în grevă japoneză, urmând să îşi desfăşoare activitatea ca de obicei, dar vor purta banderole albe ori vor afişa pe uşile birourilor nemulţumirile. Printre revendicările bugetarilor din administraţia publică se numără revocarea măsurii prin care salariile bugetarilor nu cresc, în acest an.

Federaţia Naţională a Sindicatelor din Administraţie (FNSA) a anunţat că sindicatele membre participă, joi la o grevă japoneză care este parte din programul de acţiuni stabilite de către Biroul executiv al federaţiei.

Pe parcursul întregii zile, salariaţii din amdinistraţie care sunt membri de sindicat vor purta banderolă albă sau vor posta pe uşa biroului anunţul care conţine revendicările, fără a întrerupe însă programul de lucru.

Una dintre revendicările angajaţilor din administraţia publică o reprezintă aplicarea imediată şi ȋn integralitate a Legii privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, care ar duce la revocarea măsurii de îngheţare a salariilor sau veniturilor ȋn sectorul bugetar pentru anul în curs.

O altă revendicare este cea de modificare a articolului 11 alin. (4) din Legea privind salarizarea în sectorul bugetar în ceea ce priveşte raportarea totalităţii veniturilor salariaţilor din administraţia publică locală la indemnizaţia viceprimarilor/vicepreşedinţilor consiliilor judeţene.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Felicitare- Dan Stroe, primarul comunei Bradu

În zi de mare sărbătoare a ortodoxiei, tuturor celor care poartă numele Sfinților Apostoli Petru și Pavel le urez multă sănătate, fericire și multe bucurii în familie! Această zi să vă deschidă poarta unui viitor plin de succese și realizări, iar Sfânții Apostoli Petru și Pavel ai cărui nume îl purtați să vă ocrotească și […]

Citește mai mult...

Felicitare – Constantin Bîlea, primarul comunei Oarja

“Sunt bucuros să adresez urările mele cele mai calde tuturor celor care pe 29 iunie, cu prilejul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, îşi aniversează ziua onomastică. Să aveţi parte de clipe minunate, bucurii şi fericire alături de familie şi de cei dragi! La mulţi ani!” Constantin Bîlea, primarul comunei Oarja

Citește mai mult...

La mulți ani, Mioveni – 541 de ani de la prima atestare documentară!

Orașul Tinereții și al Dacia, cu o istorie de 541 de ani, trăiește în aceste zile o autentică atmosferă de sărbătoare. După debutul reușit al Zilelor Orașului Mioveni 2026, evenimentele au continuat sâmbătă cu momente speciale dedicate sportului, culturii și muzicii, reunind mii de participanți în centrul orașului. Festivitatea oficială a reunit autorități locale și […]

Citește mai mult...