Sindicaliştii din Apele Române protestează la Bucureşti

Sute de salariaţi din cadrul Administraţiei Naţionale „Apele Române” (ANAR) vor protesta, joi, în faţa sediului central al instituţiei, reclamând mai multe măsuri administrative care au fost luate împotriva lor. Ei solicită, printre altele, transparenţă totală în negocierea Contractului Colectiv de Muncă, deblocarea angajărilor în structurile operative, protejarea veniturilor personalului din teren, reducerea funcţiilor de conducere din sediul central ANAR. Liderii sindicali susţin că iau în calcul inclusiv declanşarea unei greve generale, dacă revendicările angajaţilor nu vor fi soluţionate.

Sindicatul Mureşul din Apele Române (SMAR), sindicat reprezentativ la nivelul Administraţiei Naţionale „Apele Române”, anunţă organizarea unui protest în data de 14 mai 2026, între orele 11:00 – 16:00, ca reacţie la „degradarea gravă a dialogului social şi la măsurile administrative care afectează direct angajaţii din sistemul de gospodărire a apelor”.

Protestul va avea loc, de la ora 11.00 – 12.30, la Administraţia Naţională „Apele Române”, va urma o deplasare pietonală către Ministerul Mediului, unde protestul va continua între orele 13.00 – 16.00.

La această manifestare sunt aşteptate cel puţin 500 de persoane.

SMAR acuză conducerea ANAR şi Ministerul Mediului că refuză un dialog real cu reprezentanţii salariaţilor şi că negocierile pentru Contractul Colectiv de Muncă 2026-2028 au fost compromise prin lipsa informaţiilor şi tratament preferenţial acordat unor organizaţii sindicale.

De asemenea, sindicatul reclamă blocarea angajărilor, suspendarea promovărilor şi reducerea unor drepturi salariale exact pentru angajaţii care asigură intervenţiile la inundaţii, poluări şi situaţii de urgenţă. SMAR consideră că presiunea bugetară este transferată exclusiv asupra personalului operativ.

Totodată, protestatarii susţin că reorganizările promovate de conducerea ANAR nu urmăresc eficientizarea instituţiei, ci păstrarea structurilor centrale şi a funcţiilor de conducere politizate şi au precizat că în timp ce posturile de execuţie sunt blocate, funcţiile administrative şi schimbările de directori continuă.

SMAR solicită acordarea integrală a sporului pentru consemn la domiciliu, prevăzut de lege şi confirmat inclusiv prin hotărâri judecătoreşti definitive.

De asemenea, sindicatul atrage atenţia că angajaţii sunt obligaţi să intervină permanent în situaţii de urgenţă fără o remunerare corespunzătoare.

Sindicatul mai critică şi abandonarea proiectului privind statutul special al instituţiei şi lipsa unei poziţii clare privind salarizarea personalului din gospodărirea apelor în viitoarea lege a salarizării unitare. Totodată, angajaţii cer respect pentru rolul strategic pe care îl au în siguranţa şi funcţionarea statului român.

Revendicările principale ale SMAR sunt: transparenţă totală în negocierea Contractului Colectiv de Muncă; deblocarea angajărilor în structurile operative; protejarea veniturilor personalului din teren; acordarea legală şi nediscriminatorie a sporului pentru consemn; reducerea funcţiilor de conducere din sediul central ANAR; stoparea reorganizărilor fără fundament tehnic şi economic şi depolitizarea funcţiei de conducere din Apele Române.

Alte revendicări sunt: susţinerea unor salarii echitabile pentru personalul din gospodărirea apelor; reluarea discuţiilor privind statutul special al instituţiei; respectarea dialogului social.

SMAR transmite că protestul din 14 mai reprezintă „un semnal clar că salariaţii din Apele Române nu mai acceptă decizii arbitrare, lipsă de transparenţă şi măsuri care afectează direct personalul ce menţine funcţional sistemul de gospodărire a apelor din România. În situaţia în care revendicările noastre nu vor fi luate în considerare de către decidenţii politici, protestele vor continua, mergând până la oprirea activităţii în structurile teritoriale din Apele Române”.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Întreruperea furnizării apei potabile în comuna Cocu, începând cu data de 9 iunie 2026

Societatea Apă Canal 2000 SA aduce la cunoștință că începând de astăzi 9 iunie 2026, de la ora 9, furnizarea apei în comuna Cocu este întreruptă, fiind afectați utilizatorii din satele Cocu Vale, Făcălețești, Greabănu și parțial Răchițele de Jos. „Oprirea furnizării apei este necesară deoarece forajul de apă potabilă a fost inundat în urma […]

Citește mai mult...

Vești bune despre Laboratorul de Radioterapie din Pitești

Vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Marius Nicolaescu, a efectuat astăzi o nouă vizită pe șantierul viitorului Laborator de Radioterapie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Pitești, alături de echipa de proiect, antreprenor, dirigintele de șantier și reprezentanții spitalului, pentru a verifica stadiul lucrărilor. Investiția, aflată la aproximativ 70% grad de realizare, reprezintă un pas important pentru […]

Citește mai mult...

PERCHEZIȚII EFECTUATE DE POLIȚIȘTII SERVICIULUI DE INVESTIGARE A CRIMINALITĂȚII ECONOMICE ARGEȘ, ÎN CADRUL OPERAȚIUNII JUPITER

PERCHEZIȚII EFECTUATE DE POLIȚIȘTII SERVICIULUI DE INVESTIGARE A CRIMINALITĂȚII ECONOMICE ARGEȘ, ÎN CADRUL OPERAȚIUNII JUPITER În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române, la data de 9 iunie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Argeș au pus în executare […]

Citește mai mult...