Sindicaliştii de la Sanitas reiau protestele

Sindicaliştii de la Sanitas protestează, miercuri, în faţa Guvernului şi ulterior se vor deplasa spre Piaţa Constituţiei, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării, care, susţin ei, afectează veniturile şi drepturile salariaţilor din sănătate şi asistenţă socială, a declarat, pentru AGERPRES, preşedintele organizaţiei sindicale, Leonard Bărăscu.
Potrivit acestuia, la protest sunt aşteptate să participe peste 15.000 de persoane. Joia trecută, sindicalişti de la Sanitas au pichetat sediul Ministerului Muncii.

Ei cer respectarea drepturilor salariale, deblocarea angajărilor, eliminarea inechităţilor, dialog social „real” cu autorităţile.

Consiliul Naţional al Sanitas a respins proiectul noii legi a salarizării, lege pe care o consideră inechitabilă, incompletă şi profund defavorabilă angajaţilor din sistemele publice de sănătate şi asistenţă socială.

„În loc să aducă majorări de venituri pentru angajaţii din sănătate şi asistenţă socială, acest proiect riscă să producă exact efectul opus: pentru mai mult de jumătate dintre salariaţi, veniturile vor fi plafonate sau chiar vor scădea. Reducerea sporurilor loveşte direct în veniturile reale ale celor care lucrează în condiţii dificile, în ture, în regim de asigurare a continuităţii şi sub presiune. Compensaţiile propuse nu acoperă pierderile şi nu reechilibrează impactul financiar. Nu putem accepta ca veniturile oamenilor să fie prezentate artificial ca fiind protejate, în timp ce realitatea din statele de plată va demonstra contrariul”, au susţinut sindicaliştii.

În opinia acestora, legea este inechitabilă, nu tratează echilibrat categoriile profesionale şi creează noi diferenţe şi noi nedreptăţi în sistem.

„Mai mult, este o lege incompletă – există categorii de salariaţi care pur şi simplu au fost omise. Diferenţa dintre ceea ce Sanitas a negociat luni de zile împreună cu Ministerul Sănătăţii şi ceea ce este prezentat acum este majoră şi greu de explicat. (…) Avertizăm Guvernul – indiferent dacă este vorba de actuala echipă interimară sau de următoarea – că nu este posibil să ceară stabilitate, performanţă şi asumare din partea angajaţilor din sănătate şi asistenţă socială, în timp ce construieşte un mecanism salarial care reduce veniturile şi adânceşte inechităţile”, spun ei.

Totodată, Sanitas solicită retragerea proiectului în forma actuală şi reluarea imediată a negocierilor reale, pe baza angajamentelor asumate şi a respectului faţă de angajaţii din sănătate şi din asistenţă socială.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

PNRR: Fonduri pentru Romania moderna si reformata! Inchiderea proiectului: “Dotarea cu mobilier, materiale didactice si echipamente digitale a unitatilor de invatamant preuniversitar din comuna Poiana Lacului, judetul Arges – Scoala Gimnaziala Nr.1 Poiana Lacului”

OMUNICAT DE PRESA „PNRR: Fonduri pentru Romania moderna si reformata!” Inchiderea proiectului: “Dotarea cu mobilier, materiale didactice si echipamente digitale a unitatilor de invatamant preuniversitar din comuna Poiana Lacului, judetul Arges – Scoala Gimnaziala Nr.1 Poiana Lacului” Comuna Poiana Lacului in calitate de Beneficiar, a contractului de finantare nr. 103DOT/2023 cu Unitatea Executiva pentru Finantarea […]

Citește mai mult...

Două zile de restricții la apă în comuna Merișani: lucrări de igienizare anunțate de Apa Canal 2000

Două zile de restricții la apă în comuna Merișani: lucrări de igienizare anunțate de Apa Canal 2000 Furnizarea apei potabile va fi întreruptă în comuna Merișani în zilele de 9 și 11 iunie 2026, între orele 09:00–20:00, pentru igienizarea rezervoarelor de înmagazinare din cadrul stațiilor de pompare. Apa Canal 2000 SA anunță că pe 9 […]

Citește mai mult...

Aproape 8 milioane de euro pentru restaurarea și valorificarea Castrului Roman Jidava (Jidova), monument UNESCO din județul Argeș

Consiliul Județean Argeș a lansat astăzi încă un proiect important de patrimoniu: restaurarea, conservarea și punerea în valoare a Castrului Roman Jidava (Jidova), monument istoric inclus în patrimoniul UNESCO. Investiția, în valoare de aproape 8 milioane de euro, va transforma situl arheologic de la Câmpulung într-un obiectiv cultural și turistic modern, capabil să atragă mai […]

Citește mai mult...