Sesiunea Naţională de Comunicări Ştiinţifice, ediţia LXXXVI, la Muzeul Goleşti

Sesiunea Naţională de Comunicări Ştiinţifice, ediţia LXXXVI, la Muzeul Goleşti

Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti organizează în zilele de 24.10 şi 25.10 2025 cea de-a LXXXVI –a ediţie a Sesiunii Naţionale de Comunicări Ştiinţifice, care reuneşte peste 60 de cercetători şi specialişti din lumea muzeală şi educaţională din toată ţara .

În cadrul acestui eveniment de înaltă ţinută profesională, cei mai buni specialişti din domeniile istorie, restaurare, conservare, muzeologie, etnografie şi etnohorticultură din ţară prezintă cele mai recente lucrări de cercetare şi documentare din aceste domenii.

Sesiunea de Comunicări Ştiinţifice de la Muzeul Goleşti este o recunoaştere naţională a lumii muzeale din judeţul Argeş, confirmată an de an de numele mari ale muzeografiei româneşti care participă la acest eveniment .

Sesiunea de Comunicări Ştiinţifice de la Muzeul Goleşti debutează cu mesajele de salut ale reprezentanților Consiliului Județean Argeș, al celor managerilor de muzee care şi-au confirmat participarea şi ale profesorului universitar doctor, Ioan Opriş, un adevărat corifeu al muzeologiei româneşti.

Cu prilejul acestui eveniment, Muzeul Goleşti vernisează expoziţia capodoperă Oul de struț. Metamorfoza materiei, a artistului plastic Mariana Andone-Rotaru şi prezintă gospodăria specifică localităţii dintre meri Rădășeni, o gospodărie care readuce prin repunerea în circuitul de vizitare arhitectura specifică zonei de nord a Moldovei, dar şi informaţii preţioase cu privire la tradiţii, obiceiuri, meşteşuguri şi artă populară din secolul al XIX-lea, informează managerul Muzeului Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti, Narcis Iustin Dejanu.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Felicitare Primăria Topoloveni

„Cu ocazia sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, le transmit tuturor celor care își sărbătoresc onomastica multă sănătate, bucurii și împliniri. Vă mulțumesc pentru implicarea în dezvoltarea comunității noastre și pentru că sunteți cetățeni de nădejde. La mulți ani tuturor!” Gheorghiță Boțârcă, primarul orașului Topoloveni

Citește mai mult...

Felicitare – Valerică Spirea, primarul comunei Poiana Lacului

“Sunt bucuros să adresez urările mele cele mai calde tuturor celor care pe 29 iunie, cu prilejul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, îşi aniversează ziua onomastică. Să aveţi parte de clipe minunate, bucurii şi fericire alături de familie şi de cei dragi! La mulţi ani!” Valerică Spirea, primarul comunei Poiana Lacului

Citește mai mult...

Felicitare – Gheorghe Stancu, Primarul Comunei Bascov

Dragi bascoveni, Cu ocazia sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, transmit din suflet un călduros La mulți ani! tuturor celor care își serbează astăzi ziua numelui. Vă doresc sănătate, liniște, bucurii alături de cei dragi și cât mai multe motive de împlinire. Această sărbătoare să vă aducă pace în suflet, curaj în fața provocărilor și […]

Citește mai mult...