Senatorul Ovidiu Puiu: Îl felicit pe președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă și pe organizatori pentru că au reușit să crească acest eveniment și să-l facă să devină el însuși o tradiție!

Tradiționala sărbătoare ”Rod cu spor” ajunsă la cea de a 3-a ediție marchează finalul acestei săptămâni, o ediție care evidențiază bogăția și tradițiile argeșenilor.

Senatorul PSD de Argeș și chestor al Senatului Ovidiu Puiu, a ținut să îl felicite pe președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă și pe organizatori pentru că au reușit să crească acest eveniment și să-l facă să devină el însuși o tradiție!

Am participat astăzi cu bucurie la deschiderea Târgului de meșteșuguri și produse tradiționale ”Rod cu spor”, ajuns la cea de-a treia ediție, care este și mai bogată în participanți, invitați, produse și tradiții! Îl felicit pe președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă și pe organizatori pentru că au reușit să crească acest eveniment și să-l facă să devină el însuși o tradiție!
”Rod cu spor” este probabil cea mai bună formă de punere în practică a programului ”Fabricat în România”, pe care actualul guvern l-a promovat în ultimii ani. Știm cu toții că România are un potențial agricol și alimentar imens și că ar putea asigura hrană pentru o populație dublă față de cea pe care o are în prezent. Din păcate, în continuare importăm prea mult și îndrăznesc să spun că de multe ori importăm prost.
Prin evenimente precum ”Rod cu spor”, produsele românești proaspete și de calitate se fac mai bine cunoscute și ajung la consumatori la prețuri rezonabile! Asta este soluția corectă și avantajoasă, cred eu, să promovăm producția autohtonă și să-i încurajăm pe toți să cumpere românește! Când produselor locale tradiționale li se adaugă și arta populară și meșteșugurile și tradițiile – așa cum se întâmplă la acest eveniment – gustul devine cu adevărat desăvârșit! Reușita noastră ca țară ține de puterea de a păstra vie flacăra poporului român, tradițiile și valorile, acesta este crezul meu profund!
”Rod cu spor” vă doresc tuturor!
”, a transmis senatorul PSD de Argeș Ovidiu Puiu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Întreruperea furnizării apei potabile în comuna Cocu, începând cu data de 9 iunie 2026

Societatea Apă Canal 2000 SA aduce la cunoștință că începând de astăzi 9 iunie 2026, de la ora 9, furnizarea apei în comuna Cocu este întreruptă, fiind afectați utilizatorii din satele Cocu Vale, Făcălețești, Greabănu și parțial Răchițele de Jos. „Oprirea furnizării apei este necesară deoarece forajul de apă potabilă a fost inundat în urma […]

Citește mai mult...

Vești bune despre Laboratorul de Radioterapie din Pitești

Vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Marius Nicolaescu, a efectuat astăzi o nouă vizită pe șantierul viitorului Laborator de Radioterapie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Pitești, alături de echipa de proiect, antreprenor, dirigintele de șantier și reprezentanții spitalului, pentru a verifica stadiul lucrărilor. Investiția, aflată la aproximativ 70% grad de realizare, reprezintă un pas important pentru […]

Citește mai mult...

PERCHEZIȚII EFECTUATE DE POLIȚIȘTII SERVICIULUI DE INVESTIGARE A CRIMINALITĂȚII ECONOMICE ARGEȘ, ÎN CADRUL OPERAȚIUNII JUPITER

PERCHEZIȚII EFECTUATE DE POLIȚIȘTII SERVICIULUI DE INVESTIGARE A CRIMINALITĂȚII ECONOMICE ARGEȘ, ÎN CADRUL OPERAȚIUNII JUPITER În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române, la data de 9 iunie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Argeș au pus în executare […]

Citește mai mult...