
În urma hotărârii adoptate astăzi de Biroul Permanent Național al Partidului Național Liberal privind schimbarea conducerii organizației județene din Argeș, filiala are o nouă conducere interimară.
Funcția de președinte interimar al PNL Argeș a fost preluată de senatorul Mihai Coteț, care ocupă și funcția de vicepreședinte al Senatului.
Schimbarea de la vârful organizației județene vine într-un context politic marcat de tensiuni interne și repoziționări la nivel central. În ultimele săptămâni, liderul interimar al PNL, Ilie Bolojan, a inițiat o serie de schimbări în structurile județene ale partidului, vizând liderii considerați apropiați de tabăra lui Adrian Veștea. Printre cei afectați de aceste reconfigurări s-a aflat și Alina Gorghiu, una dintre figurile importante ale organizației argeșene.
Potrivit reprezentanților PNL Argeș, în perioada următoare va fi stabilit calendarul întâlnirilor interne și vor fi conturați pașii necesari pentru definitivarea structurii noului Birou Politic Județean Interimar.



