Reformarea PNL Argeș a început bine … ”eternii puciști”, ”agitatorii”, au pornit asaltul împotriva bietului Mihai Coteț. Să nu ridice vreunul mai de soi capul …

Citim presa locală și ne distrăm. I-a venit rândul tânărului senator Mihai Coteț să fie atacat de ”puciștii de serviciu” din PNL Argeș.
Alina Gorghiu nu se simte confortabil în urma rezultatelor obținute de PNL Argeș la recentele alegeri și prezența lui Mihai Coteț în anturajul președintelui liberal Ilie Bolojan o scoate din minți.
Totodată, ”baronilor galbeni” din PNL Argeș le e frică de Mihai Coteț așa că fac scut în jurul președintei … ca să nu-și piardă privilegiile.
Dacă Mihai Coteț preia conducerea PNL Argeș?
Ce-i de făcut?
Simplu, asmuți ciracii împotriva lui.
Cine sunt ”disperații”? Cei care au prins locuri călduțe în preajma Alinei Gorghiu, cei care au de câștigat de pe urma ei (că funcții, că sunt ajutați în afacerile proprii etc …).
Iaca așa, ”eternii puciști” – Dragoș Boncea, Dragoș Predescu & Co – au așteptat un moment prielnic pentru a iniția atacul la Mihai Coteț.
Mai întâi, au provocat – premeditat – un incident de protocol, pentru a-i pune lui Mihai Coteț, în cârcă, toate relele de pe pământ.
Cu ocazia prezenței președintelui Ilie Bolojan la Vila Florica s-a putut observa, evident, că acesta i-a acordat atenție deosebită lui Mihai Coteț.
Ciracilor Alinei Gorghiu (Goe, Boncea, Predescu, Perianu) nu le-a picat prea bine, deși era evident că în lipsa ei (care era plecată din țară) sarcina de a reprezenta organizația județeană îi revenea lui Mihai Coteț, singurul parlamentar de Argeș prezent la eveniment.
Șacalii au stat retrași și au pândit.
În final, au găsit un motiv de gâlceavă … l-au făcut vinovat pe Mihai Coteț că el i-ar fi împiedicat pe primarii argeșeni să se tragă în poze cu Ilie Bolojan.
O minciună, o mizerie specifică ”puciștilor”.
Este evident că Mihai Coteț a fost extaziat de situația în care s-a aflat și că l-a cam ”luat valul”, așa că este posibil să nu fi fost atent la toate detaliile, dar să-l acuzi că a acționat cu rea-credință față de primari este o ”lucrătură, infectă” de-a ”agitatorilor”.
E tânăr, e încă novice în ale protocolului și nu e exclus să fi greșit, dar cine l-a ținut pe secretarul general al PNL – pe Radu Perianu – să-l atenționeze că primarii vor să facă poză, că ăsta-i ”ros” în politică … a îmbătrânit în PNL Argeș (degeaba)?
Cine l-a ținut pe Dragoș Predescu – ăsta micul iscusit la toate – sau pe Dragoș Boncea să-i șoptească la ureche lui Mihai Coteț – cuprins de entuziasm – că primarii sunt nemulțumiți?
Nimeni! Puteau să o facă, dar n-au făcut-o, doar ca să-l compromită pe Mihai Coteț.
”Puciștii” chiar și-au dorit ca Mihai Coteț să greșească ca să aibă motiv să înceapă atacul, să îi asmută pe toți primarii împotriva lui.
Având – de acum – bomba deja ”amorsată” trebuia așteptat un moment oportun pentru a o detona.
Acesta a fost duminică seara, când Mihai Coteț s-a arătat – într-o notă condescendentă – nemulțumit de faptul că nu a fost invitat la un eveniment organizat de PNL la Albeștii de Argeș.
Atât le-a trebuit ”ciracilor” că au și sărit la gâtul bietului Mihai Coteț … și dă-i și arde-l … cu uluca ruptă din gard, ca la țară.
Cine au fost cei mai vehemenți combatanți în atacul de duminică seara la adresa lui Mihai Coteț?
Cei ”legați ombilical” de Gorghiu și gașca ei.
Ex-primarul care are (de acum) interese de bussines – că doar știe că Mihai Coteț nu se va duce pe la ministere ori agenții ca să-i facă lui cărare.
Bineînțeles că s-a băgat în seamă și Dragoș Predescu … că nu lipsea el din gașca de ”puciști”.
Haos …
Totuși, nu v-ați săturat de ”puciuri”?
Așa o să țineți PNL Argeș următorii 4 ani?
Din păcate, cu ”agitatorii” ăștia nu va fi liniște în PNL și mai mulți primari – că nu toți sunt controlați de Boncea – s-au cam săturat și sunt gata să riposteze împotriva obraznicilor.
Țineți minte, cât s-or da Alinuța, Goe, Predescu, Perianu, Boncea, cu curul de pământ să se țină tare pe metereze, dacă Ilie Bolojan va veni și ”va pune mâna” pe Mihai Coteț lucrurile or să fie tranșate. E ultima lor zvâcnire … om trăi și om vedea.
Conducerea PNL Argeș trebuie schimbată pentru rezultatele dezastruoase obținute la alegeri – asta este clar.
Cine să preia conducerea, dacă nu celălalt parlamentar – adică Mihai Coteț?
Vreunul dintre ”puciști”, care au eșuat electoral continuu?
Poate Boncea, că toți se uită în gura lui … și chiar are stofă de lider (doar că nu prea are carte).
PS
Mihai Coteț, nu ai fost invitat vineri la întâlnirea de la Albeștii de Argeș pentru că acolo s-a pus la cale lupta împotriva ta, ce e așa greu de înțeles. Ești necopt … încă … tinere senator.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Funcții importante pentru Argeș în noua conducere a OFSD

Ieri au fost alese noile structuri de conducere ale Organizației Femeilor Social Democrate, iar județul Argeș este reprezentat în noua echipă prin două nume importante. Simona Bucura-Oprescu a fost aleasă președinta Organizației Naționale a Femeilor Social Democrate, în urma votului exprimat de delegatele participante la Conferința Națională OFSD. Totodată, Ioana Făcăleață, prim-vicepreședinta OFSD Argeș, a […]

Citește mai mult...

Mesajul primarului orașului Mioveni, Aurel Costache, cu ocazia Zilei Orașului

Aseară, de pe scena amplasată în Centrul Civic, cu prilejul Zilelor Orașului Mioveni 2026, primarul orașului Mioveni, Aurel Costache, a transmis un mesaj cu ocazia împlinirii a 541 de ani de la prima atestare documentară a localității. „Ziua Orașului Mioveni este despre oameni, despre comunitate și despre tot ceea ce am construit împreună de-a lungul […]

Citește mai mult...

10 ani de parteneriat și prietenie între Mioveni și Măgdăcești

În cadrul Zilelor Orașului Mioveni 2026, astăzi, la sediul Primăriei Orașului Mioveni, a avut loc ședința festivă comună a Consiliului Local Mioveni și a reprezentanților Consiliului Local Măgdăcești din Republica Moldova, un moment deosebit, cu puternică încărcătură simbolică. Evenimentul a marcat împlinirea a 10 ani de la semnarea acordului de colaborare dintre cele două localități, […]

Citește mai mult...