Primarul Victor-Cătălin Turturică, o nouă veste bună pentru locuitorii din Bălilești

Primarul Victor-Cătălin Turturică: Informație publică pentru locuitorii Comunei Bălilești

În urmă cu 4 ani toată țara a fost cuprinsă de cea mai cumplită pandemie creată de virusul COVID care a produs decesul multor oameni.

Și în Bălilești s-a suferit și s-au pierdut persoane dragi, dar în plus oamenii au avut parte și de o nedreaptă intrare în carantină și izolarea comunei de restul lumii. Așa au fost vremurile, așa s-a întamplat atunci, dar din toate acestea a reieșit și un lucru bun.

“Ca primar al Comunei Bălilești, nu numai ca am contestat măsura izolării în instanță, dar am făcut memorii de multe pagini tuturor instituțiilor Statului Roman prin care am lansat un strigăt de nedreptate în sensul că instituțiile de forță foarte repede au închis comuna, dar nu au analizat că în această comună nu există un spațiu medical, un dispensar construit cu această destinație, ci sunt numai puncte medicale care funcționează în diverse construcții vechi, în spații adaptate astfel încât activitatea medicilor de familie să se facă numai dumnealor știind cum…

În acele momente grele, strigatul primarului a fost auzit de Președintele României care a direcționat memoriul primit din partea comunei noastre către Compania Națională de Invetiții, cu precizări de preluare imediată prin contract de novație a contractului pe care Primăria Bălilești îl avea pentru construirea Dispensarului uman de la Valea Mare-Bratia și care era început, dar pentru care nu existau fonduri suficiente.

Iată că în compensare cu răul a venit imediat și binele și astăzi ne aflăm cu această construcție aproape de final. Acum, ca să fie o informare corectă pentru beneficiari, adică pentru locuitorii minunatei noastre comune, trebuie să se știe că Dispensarul a fost conceput de la început cu două cabinete de familie dotate corespunzător în spații distincte la parter și tot la parter este un cabinet stomatologic cu dotări de ultima generație. La etaj sunt prevăzute cabinete medicale individuale pe specialități distincte (cardiologie, neurologie, pediatrie, psihiatrie și psihologie, medicină internă, otorinolaringologie, recuperare și reabilitare medicală) dotate de asemenea la nivelul corespunzător funcționării în regim de programare prealabilă. Cabinetele vor fi deservite de medici specialiști din toată țara.

În acest moment se află în desfășurare licitația de dotare cu echipamente medicale, urmând ca la sfârșitul lunii august să se poată finaliza și recepționa acest obiectiv. Această investiție este foarte importantă pentru noi toți și va asigura accesul tuturor cetățenilor la servicii medicale de calitate, chiar în comuna noastră fără a mai fi necesară deplasarea către orașele limitrofe”, transmite Victor-Cătălin Turturică.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

stropiri

Stropiri contra dăunătorilor plantelor, în perioada 17.06-27.06.2024, la Pitești!

Stropiri contra dăunătorilor plantelor, în perioada 17.06-27.06.2024, la Pitești! Conform recomandărilor primite din partea Unității Fitosanitare Argeș, Primăria Municipiului Pitești, prin S.C. Salpitflor Green S.A., anunță că, în perioada 17.06.2024-27.06.2024, se vor executa tratamente fitosanitare, prin stropiri cu mijloace terestre contra dăunătorilor plantelor, efectuate la arborii și arbuștii ornamentali din parcurile, grădinile publice, aliniamentele stradale […]

Citește mai mult...
Măriri de salarii pentru bugetari. Ministrul de Finanţe, anunţ

Salariul minim brut pe economie creşte, nu şi contribuţiile la CAS şi CASS

Salariul minim brut pe economie creşte, nu şi contribuţiile la CAS şi CASS. Din iulie, CAS și CASS se plătesc ca pentru un salariu minim brut de 3.400 de lei, chiar dacă salariul minim brut va creşte la 3.700 de lei. Este o facilitate pe care statul o dă românilor, chiar dacă probabil că aceasta […]

Citește mai mult...

Bani pentru PUG-ul localităților din Argeș

Consiliul Județean Argeș a încheiat cu Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei un contract de finanțare care prevede alocarea de la bugetul de stat a sumei totale de 1.449.992,50 lei pentru elaborarea şi/sau actualizarea planurilor urbanistice generale ale localităţilor şi a regulamentelor locale de urbanism în perioada 2024-2027. Pentru decontarea lucrărilor este necesară încheierea unui […]

Citește mai mult...
TRAFIC