Primarul Mioveniului dă asigurări că episodul cu agresiunea din sediul primăriei nu a perturbat în niciun fel activitatea instituţiei

Degradarea continuă a nivelului de civilizaţie a societăţii româneşti ne face martori la tot felul de agresiuni şi violenţă, de la agresivitatea de pe stradă, la cea a şoferilor care au ajuns să nu mai ţină cont nici de trecerile de pietoni sau sensul de mers şi până la agresiunea unui primar chiar în biroul său. Trecând peste acest episod, primarul Ion Georgescu a făcut tot ce s-a putut pentru ca primăria şi primarul să îşi continue  activitatea în condiţii normale, edilul fiind susţinut de întreaga comunitate din MIoveni și nu numai .

 
„Incidentul petrecut în seara de vineri, 11 februarie la primăria Mioveni este regretabil, revoltător și șocant. Acest mod de exprimare violent și primitiv al unor indivizi certați cu legea nu poate fi tolerat de nicio instituție a statului, iar faptele trebuie condamnate cu fermitate. Mioveniul nu este un sat fără câini, iar România este un stat european, în care valorile esențiale după care funcționează societatea sunt diametral opuse față de viziunile înguste și opace, debitate de mințile unor indivizi mărunți.
 
Fără a comenta intenția sau motivele care au condus la acest incident, vă asigur că activitatea mea personală, cât și activitatea administrativă din cadrul primăriei și a Consiliului Local se desfășoară în condiții normale. Atâta timp cât între reprezentanții statului, funcționari și societate există un raport de echilibru în ceea ce privește respectul reciproc și transparența, veți găsi întotdeauna în noi un partener de dialog și un sprijin real.
 
În încheiere țin să menționez că acest incident izolat nu poate pune în lumină negativă întreaga activitate a angajaților Poliției Locale Mioveni, cunoscut fiind faptul că aceștia asigură paza instituției. Sunt comisii de anchetă care analizează toate aspectele care au condus la producerea acestui regratabil episod, iar vinovații vor suporta consecințele.
 
Cu aleasă prețuire și sinceritate vă mulțumesc tuturor pentru gândurile bune și mesajele de încurajare transmise în această perioadă!”, a precizat primarul Ion Georgescu, într-un anunţ public.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Felicitare- Dan Stroe, primarul comunei Bradu

În zi de mare sărbătoare a ortodoxiei, tuturor celor care poartă numele Sfinților Apostoli Petru și Pavel le urez multă sănătate, fericire și multe bucurii în familie! Această zi să vă deschidă poarta unui viitor plin de succese și realizări, iar Sfânții Apostoli Petru și Pavel ai cărui nume îl purtați să vă ocrotească și […]

Citește mai mult...

Felicitare – Constantin Bîlea, primarul comunei Oarja

“Sunt bucuros să adresez urările mele cele mai calde tuturor celor care pe 29 iunie, cu prilejul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, îşi aniversează ziua onomastică. Să aveţi parte de clipe minunate, bucurii şi fericire alături de familie şi de cei dragi! La mulţi ani!” Constantin Bîlea, primarul comunei Oarja

Citește mai mult...

La mulți ani, Mioveni – 541 de ani de la prima atestare documentară!

Orașul Tinereții și al Dacia, cu o istorie de 541 de ani, trăiește în aceste zile o autentică atmosferă de sărbătoare. După debutul reușit al Zilelor Orașului Mioveni 2026, evenimentele au continuat sâmbătă cu momente speciale dedicate sportului, culturii și muzicii, reunind mii de participanți în centrul orașului. Festivitatea oficială a reunit autorități locale și […]

Citește mai mult...