Primăriile, obligate și ele să nu mai ceară copii legalizate sau copii după acte emise de administrație

Primăriile, obligate și ele să nu mai ceară copii legalizate sau copii după acte emise de administrație

Autorităţilor locale le va fi aplicată interdicția, valabilă acum doar pentru administrația centrală, de a solicita cetățenilor sau firmelor copii legalizate sau copii după acte emise de către alte instituții publice, centrale sau locale, precum și de persoane juridice de drept privat cu statut de utilitate publică sau autorizate să presteze un serviciu public, în regim de putere publică.

De asmenea, nicio instituție publică nu va mai avea dreptul să solicite ”dosar cu șină” sau orice fel de dosar, conform unui proiect de lege promulgat acum de președintele Iohannis.

De asemenea, toate instituțiile publice sunt obligate să pună la dispoziţia cetăţenilor, în mod gratuit, nu doar în format fizic pe hârtie, ci şi electronic, pe website-ul propriu, modele de formulare sau cereri aferente tuturor serviciilor publice furnizate. Totodată, instituţiile care solicită copii pe hârtie ale unor documente, altele decât cele emise tot de către instituţii publice, vor asigura, în mod gratuit, fotocopierea acestora.

Obligația e valabilă și pentru operatorii privați care prestează servicii publice. Guvernul a cerut un timp de pregătire pentru ca autoritățile să se adapteze la noile prevederi, astfel că noua lege va intra în vigoare la 180 de zile de la data publicării acesteia în Monitorul Oficial al României. omplet-formulare-electronice-xerox-gratuit-serviciu-public-20970853

Informaţiile publicate de Profit.ro pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea în lead a sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Ion Mînzînă, reales în Adunarea Eparhială și Adunarea Națională Bisericească

Președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă a fost reales deputat în Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului și deputat în Adunarea Național Bisericească. Din Argeș la Adunarea Național Bisericească sunt sunt aleși un preot, Ion Mînzînă și academicianul Gheorghe Păun.

Citește mai mult...

După caniculă, vine furtuna! Avertizările meteorologilor

Continuă perioada de instabilitate atmosferică ce va afecta zona de munte, Banatul, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei. Astfel, până diseară, ora 21:00, sunt așteptate averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni. Respectați recomandările! Amânați […]

Citește mai mult...

Astăzi, la Bascov, spectacol dedicat iei

Luni, 22 iunie 2026, ora 18:00, locuitorii comunei Bascov, și nu doar ei, sunt așteptați în sala de spectacole a Casei de Cultură a Comunei Bascov, pentru un spectacol inedit! În cadrul spectacolului „Ziua Iei. Expoziție Port Popular”, le puteți admira pe cursantele noului atelier de Modelling, de anul acesta! Intrarea este liberă. „Abia șteptăm […]

Citește mai mult...