Prețul mediu al mașinilor second-hand a crescut cu 46% față de 2020

Prețul mediu al mașinilor second-hand a crescut cu 46% față de 2020
Platforma online Autovit, axată în special pe anunțuri privind vânzarea de mașini second-hand, a realizat un raport care arată că prețul mediu al mașinilor de ocazie a crescut cu 46% între finalul lui 2020 și cel al lui 2022.
În 2022 au fost înmatriculate în România 325.062 de mașini aduse din străinătate, cu 18% mai puține decât în 2021, când, în aceeași perioadă, erau înregistrate 395.759 de mașini. Comparativ cu 2019, în 2022 numărul înmatriculărilor de mașini second-hand din import a fost mai mic cu aproape 120.000 de unități.Piața mașinilor second-hand a încheiat 2022 cu cel mai mic număr de înmatriculări al acestui segment din ultimii șase ani. Conform oficialilor Autovit, motivul principal al acestei scăderi a fost absența unor stocuri suficiente și prețurile ridicate.

Tranzacțiile cu mașini second-hand de pe plan intern sau reînmatriculările au atins anul trecut 622.583 de unități, cu 5% mai puține decât în 2021 și la un nivel similar cu 2019.În acest context, ca și în cazul vehiculelor noi, prețurile de pe piața second-hand s-au majorat. Conform celor de la Autovit, valoarea mașinilor puse la vânzare în 2022 pe această platformă online de anunțuri auto a fost de peste patru miliarde euro, în creștere cu 13% față de 2021.Cele mai multe anunțuri publicate au fost pentru mașini cu valori cuprinse între 10.000 și 25.000 de euro (31%), urmate de cele pentru modele între 5.000 și 10.000 de euro (26%) sau sub 5.000 de euro (22%).

Mărcile auto cu cele mai multe oferte au fost Volkswagen, BMW, Mercedes-Benz, Audi și Ford. În ceea ce privește interesul cumpărătorilor, aceștia s-au concentrat tot pe mărcile Volkswagen și BMW, reprezentând 27% din totalul vizitelor, urmate de Audi și Mercedes-Benz cu 12%, respectiv 11% din totalul vizitelor pe platformă.

Principalul tip de combustibil al mașinilor puse la vânzare pe Autovit rămâne dieselul, dar este în scădere cu trei procente față de anul trecut. În același timp, numărul mașinilor alimentate cu benzină prezente pe platformă a crescut cu două procente comparativ cu 2021, iar mașinile electrice și hibride au rămas constante ca ofertă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Ion Mînzînă, reales în Adunarea Eparhială și Adunarea Națională Bisericească

Președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă a fost reales deputat în Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului și deputat în Adunarea Național Bisericească. Din Argeș la Adunarea Național Bisericească sunt sunt aleși un preot, Ion Mînzînă și academicianul Gheorghe Păun.

Citește mai mult...

După caniculă, vine furtuna! Avertizările meteorologilor

Continuă perioada de instabilitate atmosferică ce va afecta zona de munte, Banatul, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei. Astfel, până diseară, ora 21:00, sunt așteptate averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni. Respectați recomandările! Amânați […]

Citește mai mult...

Astăzi, la Bascov, spectacol dedicat iei

Luni, 22 iunie 2026, ora 18:00, locuitorii comunei Bascov, și nu doar ei, sunt așteptați în sala de spectacole a Casei de Cultură a Comunei Bascov, pentru un spectacol inedit! În cadrul spectacolului „Ziua Iei. Expoziție Port Popular”, le puteți admira pe cursantele noului atelier de Modelling, de anul acesta! Intrarea este liberă. „Abia șteptăm […]

Citește mai mult...