Percheziție efectuată de polițiști pentru ridicarea unor animale aflate în pericol

Percheziție efectuată de polițiști pentru ridicarea unor animale aflate în pericol

În ziua de 05 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Protecția Animalelor Argeș au continuat cercetările într-un dosar penal aflat sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, în care se efectuează cercetări privind săvârșirea infracțiunii de schingiuirea animalelor, conform art. 25, alin.3, lit.b din Legea 205/2004 privind protecția animalelor.
În baza autorizării din partea instanței competente, polițiștii au efectuat o percheziție, la locuința unei femei de 57 de ani, din Pitești, unde, într-un apartament al unui bloc de locuințe, au fost identificate 41 de feline.
În urma cercetărilor s-a stabilit că femeia în cauză nu ar fi asigurat condiții optime de bunăstare, asistență medicală, spațiu de mișcare, existând posibilitatea ca animalele deținute să sufere afecțiuni virale și bacteriene. De asemenea, atât în locuință cât și pe scara blocului persista un miros puternic de dejecții, existând riscul răspândirii unor de infecții către locatarii aceluiași imobil.
Ca urmare a celor constatate, polițiștii Biroului Protecția Animalelor Argeș au luat măsuri pentru protecția animalelor aflate într-o situație de pericol, conform art. 24 ind.1, alin.2, lit. g din Legea 205/2004 privind protecția animalelor, felinele fiind predate unei asociații de profil de pe raza comunei Moșoaia.
Femeia în cauză a fost condusă la sediul poliției, în baza unui mandat de aducere, pentru audieri.
Cercetările continuă, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care fapta a fost săvârșită și luarea măsurilor legale care se impun.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Felicitare – Constantin Iatagan, primarul comunei Șuici

Dragi cetățeni, de Sf. Petru și Pavel, vă doresc multă sănătate, bucurii, împliniri și prosperitate! Să aveți parte de lumină și pace în suflet! La mulți ani! Constantin Iatagan, primarul comunei Șuici

Citește mai mult...

Felicitare- Ion Gîrleanu, primarul comunei Bogați

Cele mai calde gânduri şi urări de sănătate, fericire, bucurii şi împliniri. Să fiți sănătoși și fericiți în fiecare moment al vieţii voastre. La mulţi ani,tuturor cetățenilor comunei ce poartă numele Sfintii Petru și Pavel! Ion Gârleanu,primarul comunei Bogaţi

Citește mai mult...

Felicitare – Emilian Ciolan, primar Dârmănești

Consiliul Local și Primăria Dârmănești, urează cele mai calde gânduri şi urări de sănătate, fericire, bucurii şi împliniri tuturor cetățenilor comunei ce poartă numele Sfinților Petru și Pavel! La mulți ani! Emilian Ciolan, primar Dârmănești

Citește mai mult...