O parte dintre clienții Hidroelectrica vor plăti mai mult la factură chiar din această lună

O parte dintre clienții Hidroelectrica, respectiv cei care nu au avut variații majore de preț până acum, vor plăti mai mult la factură chiar din această lună. Astfel, facturile unor clienți Hidroelectrica, chiar dacă sunt plafonate, vor crește din această lună. Până acum, ei s-au bucurat de cel mai mic preț din piață.

Plăteau sub plafonul de 80 bani.

Statul însă a majorat tarifele de transport și distribuție, componente cu o pondere mare în prețul final. Sunt costuri suplimentare, care vor umfla facturile acestor clienți.

De exemplu, în loc de 76 de bani pe kilowatt oră, vor plăti 80 de bani. Asta înseamnă că vor da în plus, în medie, 10 lei.

Și ceilalți consumatori vor simți creșterea tarifelor de rețea, însă doar după ce expiră plafonarea, după cum a explicat Profit.ro. E încă o scumpire care se va adăuga valului de creșteri anunțate de la întâi aprilie.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Anunț important al primarului comunei Moșoaia, Adrian Frîntură

Adrian Frîntură,primarul comunei Mosoaia,informează cetățenii că, în colaborare cu Salubris S.A., va organiza o nouă campanie de colectare a deșeurilor biodegradabile. Acțiunea este programată pentru 2 iulie 2026, iar ridicarea deșeurilor se va face direct din fața gospodăriilor, în sistem „din poartă în poartă”.

Citește mai mult...

Are loc a II-a etapă de înscrieri la creșele publice din municipiul Pitești

Are loc a II-a etapă de înscrieri la creșele publice din municipiul Pitești Conform prevederilor Ordinului Ministerului Educației și Cercetării nr. 3707/21.04.2026, în perioada 24-29.06.2026 are loc etapa a II -a de înscrieri la creșele publice din municipiul Pitești pe locurile rămase vacante după prima etapă de înscriere, pentru copiii cu vârste cuprinse între 3 […]

Citește mai mult...

Vicepreședintele Adrian Bughiu a deschis Adunarea Generală AIRF 2026 de la Abidjan și a promovat județul Argeș în fața liderilor francofoni

Francofonia economică și-a dat întâlnire la Abidjan, Coasta de Fildeș, în perioada 15-17 iunie 2026! În calitate de membru al Asociației Internaționale a Regiunilor Francofone (AIRF), județul Argeș a fost reprezentat la Adunarea Generală AIRF 2026 de o delegație condusă de vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Adrian Bughiu. Evenimentul a fost prezidat de Laurent Wauquiez, consilier […]

Citește mai mult...