Numărul de mașini noi înmatriculate în România a scăzut cu aproape 10% în primele cinci luni ale anului

În primele cinci luni din 2026, volumul autoturismelor noi înmatriculate a ajuns la 48.730 unități, în scădere cu 9,33% față de primele cinci luni din 2025, arată datele centralizate de Asociația Constructorilor de Automobile din România și Direcția Generală Permise Conducere și Înmatriculări.

Înmatriculările de autoturisme noi în România au crescut în mai 2026 cu 6,93% față de mai 2025, atingând un volum de 11.250 unități.

În primele cinci luni din 2026, volumul autoturismelor noi înmatriculate se ridică la 48.730 unități, în scădere cu 9.33% față de primele cinci luni din 2025, respectiv 54.209 unități.

Cum arată cotele de piață vehicule/combustie, 5 luni 2026:

– vehicule full electrice = 4.026 unități (+43.2%)

– vehicule hibride = 28.810 unități (+9.2 %)

– vehicule pe GPL = 3.847 unități (-38.3%)

– vehicule pe benzină = 8.717 unități (-35.3%)

– vehicule pe motorină = 3.330 unități ( -37.2%).

În ceea ce privește autoturismele second hand înmatriculate pentru prima oară în România, volumul acestora a atins în mai 2026 cifra de 26.340 unități, o scădere de 20,3% față de mai 2025. Pe primele cinci luni din 2026 , înmatriculările de autoturisme second hand înmatriculate pentru prima oară în România au ajuns la valoarea de 117.595 unități , în scădere cu 12.2% față de perioada similară din 2025, respectiv 163.983 unități.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Întreruperea furnizării apei potabile în comuna Cocu, începând cu data de 9 iunie 2026

Societatea Apă Canal 2000 SA aduce la cunoștință că începând de astăzi 9 iunie 2026, de la ora 9, furnizarea apei în comuna Cocu este întreruptă, fiind afectați utilizatorii din satele Cocu Vale, Făcălețești, Greabănu și parțial Răchițele de Jos. „Oprirea furnizării apei este necesară deoarece forajul de apă potabilă a fost inundat în urma […]

Citește mai mult...

Vești bune despre Laboratorul de Radioterapie din Pitești

Vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Marius Nicolaescu, a efectuat astăzi o nouă vizită pe șantierul viitorului Laborator de Radioterapie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Pitești, alături de echipa de proiect, antreprenor, dirigintele de șantier și reprezentanții spitalului, pentru a verifica stadiul lucrărilor. Investiția, aflată la aproximativ 70% grad de realizare, reprezintă un pas important pentru […]

Citește mai mult...

PERCHEZIȚII EFECTUATE DE POLIȚIȘTII SERVICIULUI DE INVESTIGARE A CRIMINALITĂȚII ECONOMICE ARGEȘ, ÎN CADRUL OPERAȚIUNII JUPITER

PERCHEZIȚII EFECTUATE DE POLIȚIȘTII SERVICIULUI DE INVESTIGARE A CRIMINALITĂȚII ECONOMICE ARGEȘ, ÎN CADRUL OPERAȚIUNII JUPITER În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române, la data de 9 iunie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Argeș au pus în executare […]

Citește mai mult...