Mioveni: Recomandare privind utilizarea rațională a apei potabile în condiții de secetă

Mioveni: Recomandare privind utilizarea rațională a apei potabile în condiții de secetă

SC Servicii Edilitare pentru Comunitate Mioveni SRL aduce la cunoștința utilizatorilor că, în perioadele secetoase, apa potabilă trebuie folosită responsabil, strict pentru consum propriu și în scopuri menajere.

Din cauza consumului excesiv de apă potabilă înregistrat în ultimele zile, consum ce depășește capacitatea de refacere a rezervelor, este posibil ca în perioada următoare să apară probleme precum presiunea scăzută sau chiar la lipsa apei pentru o parte din consumatorii branşaţi la reţeaua publică de alimentare cu apă potabilă.

”Reamintim că apa potabilă este destinată exclusiv uzului menajer și #NU trebuie folosită în alte scopuri precum:

irigarea grădinilor sau culturilor agricole,
umplerea piscinelor sau a rezervoarelor de mare capacitate,
spălarea teraselor, aleilor, curților sau autovehiculelor.

Facem apel la întreaga populație să utilizeze apa cu responsabilitate, conform prevederilor contractuale, pentru a asigura continuitatea serviciului public de alimentare cu apă în condiții optime.
Legislația în vigoare descurajează utilizarea apei potabile distribuită prin rețelele publice în alte scopuri decât pentru satisfacerea nevoilor strict gospodărești:

Potrivit prevederilor art.4 din Legea nr.241/2006 a serviciului de apă și de canalizare, actualizată,
(1) Apa potabilă distribuită prin sistemele de alimentare cu apă este destinată satisfacerii cu prioritate a nevoilor gospodărești ale populației, ale instituțiilor publice, ale operatorilor economici și, după caz, pentru combaterea și stingerea incendiilor, în lipsa apei industriale.
(4) Utilizarea apei potabile în alte scopuri decât cele menționate la alin. (1) este permisă numai în măsura în care există disponibilități față de necesarul de apă potabilă al localităților, stabilit potrivit prescripțiilor tehnice în vigoare.

Conform prevederilor art.229, din Ordinul nr.88/2007 al ANRSC, utilizatorul este obligat:
b) să asigure folosirea eficientă şi raţională a apei preluate din reţeaua de alimentare cu apă, prin încadrarea în normele de consum pe persoană, unitatea de produs sau puncte de folosință, conform debitelor prevăzute în standardele în vigoare.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Întreruperea furnizării apei potabile în comuna Cocu, începând cu data de 9 iunie 2026

Societatea Apă Canal 2000 SA aduce la cunoștință că începând de astăzi 9 iunie 2026, de la ora 9, furnizarea apei în comuna Cocu este întreruptă, fiind afectați utilizatorii din satele Cocu Vale, Făcălețești, Greabănu și parțial Răchițele de Jos. „Oprirea furnizării apei este necesară deoarece forajul de apă potabilă a fost inundat în urma […]

Citește mai mult...

Vești bune despre Laboratorul de Radioterapie din Pitești

Vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Marius Nicolaescu, a efectuat astăzi o nouă vizită pe șantierul viitorului Laborator de Radioterapie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Pitești, alături de echipa de proiect, antreprenor, dirigintele de șantier și reprezentanții spitalului, pentru a verifica stadiul lucrărilor. Investiția, aflată la aproximativ 70% grad de realizare, reprezintă un pas important pentru […]

Citește mai mult...

PERCHEZIȚII EFECTUATE DE POLIȚIȘTII SERVICIULUI DE INVESTIGARE A CRIMINALITĂȚII ECONOMICE ARGEȘ, ÎN CADRUL OPERAȚIUNII JUPITER

PERCHEZIȚII EFECTUATE DE POLIȚIȘTII SERVICIULUI DE INVESTIGARE A CRIMINALITĂȚII ECONOMICE ARGEȘ, ÎN CADRUL OPERAȚIUNII JUPITER În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române, la data de 9 iunie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Argeș au pus în executare […]

Citește mai mult...