Ministrul Simona Bucura-Oprescu: “Transformarea digitală trebuie să aibă în centrul atenției oamenii”

Ministrul Simona Bucura-Oprescu: “Transformarea digitală trebuie să aibă în centrul atenției oamenii”

Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale accelerează procesul de digitalizare printr-o serie de proiecte strategice, cu scopul de a oferi servicii publice mai eficiente, mai rapide și mai ușor accesibile pentru toți cetățenii.

Amintim aici:

REGES-ONLINE – noua platformă care înlocuiește REVISAL – permite gestionarea în timp real a contractelor de #muncă și este interconectată cu bazele de date naționale.

ReCONECT – realizat în parteneriat cu ANOFM – acest instrument anticipează nevoile pieței muncii și facilitează legătura între educație și #angajare.

Venitul Minim de Incluziune (VMI) – program social lansat în ianuarie 2024 – unifică toate formele de sprijin într-un sistem unic, condiționat de participarea activă pe piața muncii și de respectarea obligației educaționale pentru copii.

Hub-ul de Servicii MMFTSS (SII-MMPS) – sistem IT de ultimă generație care va interconecta bazele de date ale instituțiilor publice, astfel încât cetățenii să aibă acces rapid, personalizat și complet la serviciile ministerului, în funcție de evenimentele majore din viață.

Digitalizarea Casei Naționale de Pensii Publice (CNPP) – include lansarea unei noi platforme informatice și dezvoltarea aplicației mobile „e-Talon”, prin care pensionarii pot accesa talonul de pensie și alte servicii în spațiul privat virtual.

Competențe digitale pentru piața muncii – promovăm formarea digitală prin ghiduri și viitorul cadru național DigCompRo, pentru a adapta forța de muncă la noile cerințe tehnologice.

Ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Simona Bucura Oprescu, a participat ieri la deschiderea Digital Innovation Summit Bucharest (DISB) 2025, unul dintre cele mai importante evenimente dedicate transformării digitale, organizat de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Informatică – ICI București.

”Progresul digital trebuie să vină în acord cu schimbările din piața muncii. Este foarte important ca transformările din mediul digital să aibă în centru oamenii, astfel încât să ne ajute să trăim mai bine, să sprijinim categoriile vulnerabile și să îmbunătățească politicile sociale. Cred că folosirea tehnologiei, pentru a face viața mai bună, mai sigură și mai ușoară pentru noi toți, este esențială. Piața muncii se schimbă din cauza automatizării și este important să ne asigurăm că nimeni nu este lăsat în urmă”, a declarat ministrul Simona Bucura-Oprescu.

Evenimentul se desfășoară în perioada 8–11 aprilie 2025, la Palatul Parlamentului din București, reunind peste 200 de speakeri din peste 30 de țări, care discută despre tendințele actuale și viitoare în digitalizare, inovație și politici publice inteligente.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Deschiderea stagiunii estivale 2026, la Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir”

Deschiderea stagiunii estivale 2026, la Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir” Filarmonica Pitești deschide joi, 25 iunie, stagiunea estivală 2026 cu un concert vocal-simfonic „The time of my life” susținut de orchestra simfonică a instituției, soliștii Adina Sima, Andrei Tomescu, Alex Pîrvu și naista Mădălina Lupu. Concertul va avea loc de la ora 19.00, la Teatrul […]

Citește mai mult...

Apă Canal anunță oprirea furnizării apei potabile în comuna Uda în data de 23 iunie 2026

Apă Canal anunță oprirea furnizării apei potabile în comuna Uda în data de 23 iunie 2026 Societatea Apă Canal 2000 SA Pitești va executa marți 23 iunie 2026, între orele 8 – 22, lucrări de igienizare rezervoare de înmagazinare apă din stația de pompare și spălare rețea – sistem Chirițești, comuna Uda. În intervalul orar […]

Citește mai mult...

Gimnastele de la Centrul Cultural Pitești, din nou pe podium!

Gimnastele de la Centrul Cultural Pitești, din nou pe podium! Sportivele de la Cercul de Gimnastică al Centrului Cultural Pitești, sub îndrumarea antrenoarei Nicoleta Andrei, au participat sâmbătă, 20 iunie, la Concursul Național de Gimnastică pentru Toți și Gimnastică Acrobatică – „Cupa Gym Buftea”, organizat de Primăria Buftea în parteneriat cu Federația Română de Gimnastică. […]

Citește mai mult...