Ministrul Simona Bucura – Oprescu: România are un potențial imens, atât prin noile generații de tineri talentați….

România și Italia fac front comun pentru consolidarea pieței muncii: identificarea de soluții cu angajatorii italieni din România
🟢 Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale și Ambasada Italiei la București (Ambasciata d’Italia a Bucarest) au organizat astăzi conferința cu tema „Îmbunătățirea calității angajării prin dezvoltarea competențelor și colaborarea globală: o provocare pentru companiile italiene din România – experiențe și bune practici în lumina standardelor OCDE”, un eveniment care a reunit parteneri importanți din mediul privat, instituțional și internațional.
➡ La conferință au participat personalități relevante precum:
• Excelența Sa Alfredo Durante Mangoni, Ambasadorul Italiei în România;
• Stefano Scarpetta, Director, Direcția Ocuparea Forței de Muncă, Muncă și Afaceri Sociale, OCDE;
• Luca Niculescu, Ambasadorul României la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE);
• Cosmin Boiangiu, director executiv al Autorității Europene pentru Muncă (ELA);
• Președintele Confindustria România, Giulio Bertola;
• Președintele Camerei de Comerț Italiene pentru România, Roberto Musneci.

✅ Discuțiile au vizat consolidarea colaborării dintre autoritățile române și companiile italiene din țara noastră, cu accent pe formarea profesională continuă, digitalizare și alinierea la standardele OCDE în domeniul muncii.
➡ Ministrul Simona Bucura Oprescu a subliniat importanța adaptării continue a competențelor în fața schimbărilor accelerate.
💬 „Într-o perioadă de transformări rapide, digitalizare, automatizare și globalizare, ne confruntăm cu provocarea, dar și cu oportunitatea de a pregăti o forță de muncă flexibilă și adaptabilă la cerințele economiei moderne. (…) România are un potențial imens, atât prin noile generații de tineri talentați, cât și prin posibilitatea de a investi în dezvoltarea continuă a celor deja angajați. Este vital ca fiecare angajat să poată dobândi nu doar competențe tehnice, ci și abilități transversale, precum competențe interculturale, interpersonale și digitale, esențiale pentru a face față provocărilor tehnologice și economice.”, a declarat ministrul Simona Bucura – Oprescu.
➡ La rândul său, Excelența Sa Alfredo Durante Mangoni, Ambasadorul Italiei în România, a vorbit despre necesitatea dezbaterii provocărilor din piața muncii cu toți actorii implicați.
💬 ”În România, ca și în Italia, formarea și competențele forței de muncă reprezintă una dintre principalele provocări care trebuie abordate pentru consolidarea competitivității și creșterii sustenabile a mediului de afaceri. Prin conferința de astăzi, dorim să acoperim o lacună în activitățile de diplomație publică ale Ambasadei și să oferim instituțiilor române, dar și companiilor noastre investitoare și companiilor internaționale care activează în România, o contribuție concretă la o dezbatere deja inevitabilă, continuând astfel sprijinul italian pentru aderarea României la OCDE”, a declarat ambasadorul Italiei în România.
➡ Prezent la evenimentul din București, directorul Direcției Ocuparea Forței de Muncă, Muncă și Afaceri Sociale, OCDE, Stefano Scarpetta, a felicitat echipa Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale pentru discuțiile constructive privind aderarea României la OCDE și a vorbit despre progresele României în acest parcurs.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Catalogul electronic devine obligatoriu în toate școlile

Toate școlile de stat și private din România vor fi obligate să implementeze catalogul electronic, începând cu anul școlar 2027-2028, în cadrul unui sistem național digital coordonat de Ministerul Educației, potrivit unui proiect de lege semnat de peste 80 de deputați și senatori și depus recent la Parlament. Inițiatorii susțin că măsura va oferi acces […]

Citește mai mult...

ITM Argeș: Prevenirea accidentelor de muncă produse prin căderi de la înălțime

Inspectoratul Teritorial de Muncă Argeș atrage atenția angajatorilor și lucrătorilor asupra riscurilor majore generate de activitățile desfășurate la înalțime. Astfel, reiterăm dispozițiile H.G. nr.355/2007 privind supravegherea sănătății lucrătorilor care precizează că „prin lucru la înălțime se înțelege activitatea desfășurată la minimum 2 metri măsurați de la tălpile picioarelor lucrătorului până la baza de referință naturală […]

Citește mai mult...

Ion Mînzînă, reales în Adunarea Eparhială și Adunarea Națională Bisericească

Președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă a fost reales deputat în Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului și deputat în Adunarea Național Bisericească. Din Argeș la Adunarea Național Bisericească sunt sunt aleși un preot, Ion Mînzînă și academicianul Gheorghe Păun.

Citește mai mult...