Măsuri pentru combaterea efectelor caniculei: Primăria Pitești reactivează punctele de prim ajutor și de distribuție a apei potabile

Având în vedere temperaturile ridicate din această vară, Comitetul Local pentru Situații de Urgență al Municipiului Pitești a dispus reactivarea punctelor de prim ajutor și de distribuție a apei potabile pentru a veni în sprijinul populației și a atenua efectele disconfortului termic.

Punctele de prim ajutor sunt amplasate în spații răcoroase sau climatizate, fiind vizibil semnalizate. Cetățenii pot găsi aceste puncte de sprijin în următoarele locații din municipiu:

-Liceul Teoretic „Ion Barbu” – cartier Banat;

-Liceul Tehnologic „Dimitrie Dima” – cartier Războieni;

-Școala Gimnazială „Mircea cel Bătrân” – cartier Trivale;

-Colegiul Tehnic „C.D. Nenițescu” – cartier Prundu;

-Liceul Teoretic „Ion Cantacuzino” – cartier Găvana;

-Școala Gimnazială „Alexandru Davila” – cartier Nord;

-Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – cartier Craiovei;

-Școala Gimnazială „Nicolae Simonide” – cartier Ceair;

-Școala Gimnazială „T. Vladimirescu” – cartier T. Vladimirescu;

-Primăria Municipiului Pitești (zona centrală) – str. Victoriei nr. 24.

”Asistența medicală în cadrul acestor puncte este asigurată de personalul medical din unitățile școlare, conform planificării stabilite.

Recomandăm piteștenilor să evite expunerea prelungită la soare în orele amiezii, să se hidrateze corespunzător și să apeleze cu încredere la personalul din punctele de prim ajutor, în caz de necesitate.”, arată Primăria Pitești.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Incendiu de locuință în comuna Berevoești

Incendiu de locuință în comuna Berevoești Pe parcursul nopții, pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din comuna Berevoești, satul Berevoești. La locul solicitării au intervenit trei autospeciale de stingere cu apă și spumă, precum și un echipaj SMURD. La sosirea forțelor de intervenție, incendiul se manifesta generalizat […]

Citește mai mult...

Accident pe autostrada A1, în Argeș. Cinci persoane au fost rănite

Un accident rutier produs joi dimineață pe autostrada A1, în județul Argeș, s-a soldat cu rănirea a cinci persoane, după ce un autoturism și un microbuz au intrat în coliziune. Echipajele de intervenție au acordat îngrijiri medicale victimelor la fața locului, iar patru dintre acestea au fost transportate la spital pentru investigații suplimentare. Potrivit informațiilor […]

Citește mai mult...

Primarul Dan Stroe a premiat cele mai longevive cupluri!

Momente emoționante astăzi la Primăria Bradu, acolo unde edilul Dan Stroe a premiat cele mai longevive cupluri. Astfel, cuplurile care au împlinit 50 de ani de căsătorie neîntreruptă au fost premiate de către edilul comunei Bradu. „Astăzi am avut deosebita bucurie de a celebra cuplurile din comuna Bradu care au împlinit 50 de ani de […]

Citește mai mult...