Încă patru contracte de finanțare nerambursabilă vor aduce investiții importante la Pitești!

Încă patru contracte de finanțare nerambursabilă vor aduce investiții importante la Pitești!
Împreună cu secretarul de stat Vlad Ștefan Niculae, în prezența directorului PNRR Dragoș Buhociu, primarul municipiului Pitești, Cristian Gentea, a semnat astăzi, la Ministerul Dezvoltării, mai multe contracte de finanțare.
Două dintre ele sunt contracte de finanțare prin PNRR, pentru renovarea energetică a 5 blocuri de locuințe. Sunt cereri de finanțare depuse de Primărie pentru asociațiile de proprietari care au solicitat investiția și au depus documente complete, pe Componenta 5, pentru proiecte de renovare energetică, investiții care reduc consumul de energie primară până la 60%!
Acestea sunt:
1. „Renovare energetică clădiri rezidențiale multifamiliale: Bl. 104 ETP – Str. Depozitelor, Bl. 7 – Str. Ana Ipătescu, Bl. 1 IRTA – Bd. Republicii”, valoare totală 3 659 887,37 lei;
2. „Renovare energetică clădiri rezidențiale multifamiliale: Bl. 33, 35 – Bd. I.C. Brătianu”, valoare totală 6 058 591,37 lei.
„De asemenea, am obținut un contract de 14 000 299,59 lei pentru a construi locuințe tinerilor! De cele 40 de unități locative, unități de serviciu, vor beneficia tinerii specialiști din sănătate și învățământ.
Investiția se face prin PNRR – Pilonul IV – Coeziune socială și teritorială, Componenta C10 – Fondul Local, I.2.
Cel de-al patrulea contract este legat de managementul traficului – ,,Extindere sistem de management integrat al traficului, sistem de monitorizare video, inclusiv pentru transportul public de călători din municipiul Pitești”.
Valoarea acestui proiect este de 12 887 628,60 lei.
Valoarea totală a celor 4 proiecte este de 36 606 406,93 lei, peste 7 milioane de euro!
Le mulțumesc celor doi reprezentanți ai MDLPA pentru sprijinul constant acordat piteștenilor!”, transmite primarul Cristian Gentea.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Ion Mînzînă, reales în Adunarea Eparhială și Adunarea Națională Bisericească

Președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă a fost reales deputat în Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului și deputat în Adunarea Național Bisericească. Din Argeș la Adunarea Național Bisericească sunt sunt aleși un preot, Ion Mînzînă și academicianul Gheorghe Păun.

Citește mai mult...

După caniculă, vine furtuna! Avertizările meteorologilor

Continuă perioada de instabilitate atmosferică ce va afecta zona de munte, Banatul, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei. Astfel, până diseară, ora 21:00, sunt așteptate averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni. Respectați recomandările! Amânați […]

Citește mai mult...

Astăzi, la Bascov, spectacol dedicat iei

Luni, 22 iunie 2026, ora 18:00, locuitorii comunei Bascov, și nu doar ei, sunt așteptați în sala de spectacole a Casei de Cultură a Comunei Bascov, pentru un spectacol inedit! În cadrul spectacolului „Ziua Iei. Expoziție Port Popular”, le puteți admira pe cursantele noului atelier de Modelling, de anul acesta! Intrarea este liberă. „Abia șteptăm […]

Citește mai mult...