
Prefectul Județului Argeș Ioana Făcăleață, a petrecut alături de argeșeni, această sărbătoare care marchează trecerea în sezonul rece și întreruperea activităților agricole de vară.
Prefectul Ioana Făcăleață a aprins focurile, împreună cu primarii Gheorghiță Boțîrcă, Dan Stroe, Nicu Dascălu, Gabi Șerbănoiu.
„Am fost cu mare drag în mijlocul comunităților din orașul Topoloveni, comunele Mărăcineni, Bradu și Stâlpeni alături de primari și de oameni care duc mai departe aceste obiceiuri care definesc identitatea noastră. Atmosfera a fost una de sărbătoare și emoție – flăcările au dansat sub cerul de toamnă, iar bucuria s-a citit pe chipurile tuturor. ”
„Focul lui Sumedru” este o legătură vie între trecut și prezent. În fiecare an, în noaptea de 25 spre 26 octombrie, oamenii aprind focuri pentru a marca sfârșitul toamnei și a marca începutul iernii și pentru a alunga spiritele rele. Această tradiție este și un ritual al speranței și al comunității.
Respect profund pentru tradițiile care ne unesc și pentru oamenii care, prin dăruirea lor, mențin vie flacăra identității românești în Argeș! ”
a transmis prefectul județului Argeș, Ioana Făcăleață





