Cristian Gentea, mesaj de Ziua Imnului Național: „Patriotismul este o moștenire vie”

Cristian Gentea, mesaj de Ziua Imnului Național: „Patriotismul este o moștenire vie”

Primarul municipiului Pitești, Cristian Gentea, a transmis astăzi un mesaj cu ocazia Zilei Imnului Național al României – „Deșteaptă-te, române!”, sărbătorită anual pe 29 iulie. Edilul a subliniat importanța imnului ca simbol al identității și unității naționale, dar și ca reper de demnitate pentru fiecare român.

„Astăzi sărbătorim Ziua Imnului Național al României – «Deșteaptă-te, române!», simbol al demnității, unității și identității noastre naționale. Imnul ne amintește de valorile care definesc spiritul românesc: libertatea, solidaritatea și respectul pentru trecut”, a transmis Cristian Gentea.

Primarul a evidențiat și rolul istoric al imnului, care a fost martor al marilor momente din istoria națiunii, începând cu Revoluția de la 1848 și până în prezent, alături de tricolor, stemă și celelalte simboluri naționale.

„Patriotismul nu este un concept al trecutului – este o moștenire vie, pe care o purtăm în suflet și o transmitem cu mândrie copiilor noștri. Să onorăm această zi cu recunoștință! La mulți ani, România! La mulți ani, Imnului Național!”, a încheiat edilul municipiului Pitești.

Ziua Imnului Național este sărbătorită anual în România pe 29 iulie, dată la care, în 1848, „Deșteaptă-te, române!” a fost cântat pentru prima dată în mod oficial, la Râmnicu Vâlcea.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Întreruperea furnizării apei potabile în comuna Cocu, începând cu data de 9 iunie 2026

Societatea Apă Canal 2000 SA aduce la cunoștință că începând de astăzi 9 iunie 2026, de la ora 9, furnizarea apei în comuna Cocu este întreruptă, fiind afectați utilizatorii din satele Cocu Vale, Făcălețești, Greabănu și parțial Răchițele de Jos. „Oprirea furnizării apei este necesară deoarece forajul de apă potabilă a fost inundat în urma […]

Citește mai mult...

Vești bune despre Laboratorul de Radioterapie din Pitești

Vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Marius Nicolaescu, a efectuat astăzi o nouă vizită pe șantierul viitorului Laborator de Radioterapie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Pitești, alături de echipa de proiect, antreprenor, dirigintele de șantier și reprezentanții spitalului, pentru a verifica stadiul lucrărilor. Investiția, aflată la aproximativ 70% grad de realizare, reprezintă un pas important pentru […]

Citește mai mult...

PERCHEZIȚII EFECTUATE DE POLIȚIȘTII SERVICIULUI DE INVESTIGARE A CRIMINALITĂȚII ECONOMICE ARGEȘ, ÎN CADRUL OPERAȚIUNII JUPITER

PERCHEZIȚII EFECTUATE DE POLIȚIȘTII SERVICIULUI DE INVESTIGARE A CRIMINALITĂȚII ECONOMICE ARGEȘ, ÎN CADRUL OPERAȚIUNII JUPITER În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române, la data de 9 iunie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Argeș au pus în executare […]

Citește mai mult...